"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? Kredi Puanına Nerden Bakabilirim?

Kredi notu, kredi kartı ödemelerinde bankaya düzenli ödeme yapılması, borçlu olma durumu, kişinin kredi kullanma yoğunluğu gibi haller göz önüne alınarak 0 ve 1900 arası şeklinde bir kredi puanı belirlenmektedir. Banka ve finans kuruluşları tarafından, ortaya çıkacak raporda potansiyel risk durumu belirlenmektedir. Bireyin kredi kullanımında kredi notunun yüksek olması daha avantaj sahibi olduğuna işaret etmektedir. Bu durumda günümüzde güncel kredi notunu öğrenebilecek pek çok yöntem bulunmaktadır.

Findeks Kredi Notu Ne Şekilde Öğrenilebilir?

Findeks kredi notu, kredi kullanımı ve kredi ödemesi alışkanlıklarını gösteren bir puandır. Bireysel kredi ile kredili mevduat hesabı ve kredi kartı bulan veya kefil olan herkesi findeks kredi notuna sahiptir ve bu not 0 ile 1900 puan arasında değişmektedir. Yani; bireylerin gelecek 12 aylık borçlarını ödeme olasılığını tahmin etmek için hesaplanan nota Findeks kredi notu denilmektedir.

Son dönemde her türlü işlemin gerçekleştirildiği e-devlet üzerinde de kredi puanını öğrenmekle beraber kredi notu öğrenmek için farklı yollar da mevcuttur. Findex üzerinden ya da bankalar aracılığıyla veyahut da internet bankacılığı veya kısa mesaj yöntemi ile kredi notu öğrenme kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Kredi notunu öğrenmede findeks hızlı bir sonuç vermektedir. Siteye ücretsiz üye olarak findeks notu detaylı bir şekilde öğrenilebilmektedir. Kredi notu öğrenme ücreti ise her sorgulama başına cüzi bir miktar ödemeyle sağlanmaktadır. Özellikle kredi ya da kredi kartı alınmadan önce kredi notunun bilinmesi önemli bir husustur. Çünkü bankalar kredi notunu göze alıp başvuruları değerlendirerek onay verip vermeyeceğine karar vermektedir. Böylelikle siz de raporda çıkan sonuca göre başvuru işlemlerini yapma sırasında atılacak adımlar sayesinde zaman kaybı yaşamaktan kurtulacak ve kredi notunuz düşükse yükseltmek için, iyi durumdaysa da seviyeyi korumak için erkenden çalışmalara başlayabileceksiniz. Ayrıca kredi notu yalnız kredi için değil ev ya da araba kiralama, cep telefonu ya a beyaz eşya satın alma sırasında da kullanılan bir gösterge işlevi görmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) İle Kredi Notunun Öğrenilmesi

Kredi Kayıt Bürosu, kredi notunun öğrenilmesi konusunda önceleri yalnızca bankalara destek vermekteyken son yıllarda bireysel başvurulara da cevap vermeye başlamıştır. KKB’ye bağlı olan Findeks internet sitesinden üye olunarak belirli bir ücret ödemesiyle kredi notu öğrenilebilmektedir. Sonrasında istenilen zamanda bu not tekrardan sorgulatılabilmektedir. Ayrıca “risk raporunu da talep ediyorum” kutucuğu işaretlenerek risk raporu da görülebilmektedir. Findeks mobil uygulama sayesinde üyelik ve giriş işlemleri telefon üzerinden yapılarak kredi sorgulaması da yapılabilmektedir.

Bankalar yoluyla kredi notunun öğrenilmesi

Kredi notu KKB’den öğrenilebileceği gibi bankalar yoluyla da öğrenilebilmektedir. Banka şubesine gidilerek ya da bankanın internet sitesi kullanılarak veyahut da banka mobil uygulaması üzerinden kredi puanı sorgulanabilmektedir. Eğer şubeye gidilerek öğrenilecekse; kredi notunun öğrenilmek istendiği belirtilen bir dilekçe yazılması gerekmektedir. Zaten kredi başvuru yapıldığında da öğrenilmektedir. İnternet bankacılığındaysa bu, daha pratik bir yöntemdir. Menüye girip ilgili başlık bulunarak belli bir ücret karşılığında kredi puanı öğrenilebilmektedir. Sorgulama ücretleri, bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Kredi Notunu Hızlı Ve Ücretsiz Öğrenme Yöntemi

Bilindiği üzere bankacılık işlemlerinin birçoğu artık telefon aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. 2019 yılı itibariyle kredi ile kredi kartı başvuruları da tamamen bu işlemlere dâhil olmuştur. Müşterisi olunan bankadan ücretsiz bir şekilde kredi notu öğrenilebilmektedir. Bunun için yapılması gereken müşterisi olunan bankaya telefon aracılığıyla “kredi kartı” ya da “kredi”  başvurusunda bulunmaktır. Yapılan başvuru sonucunda kesinlikle telefonun diğer ucundaki memur kredi notu sorgulaması yapmaktadır. Kredi çekme zorunluluğu yoktur. O sırada telefonun ucundaki görevliye kredi puanınızı sorarak ücretsiz bir şekilde yardım alabilirsiniz.

Diğer Bir Kredi Notu Sorgulamasının Yapıldığı Yer: Beyaz Eşya Satan Mağazalar

Kredi notu öğrenmenin bir diğer yolu da beyaz eşya mağazalarından geçmektedir. Senetle ya da elden taksitle satış yapan bu mağazalardan ücretsiz şekilde kredi notu öğrenilebilmektedir. Çünkü bu mağazalarda Findeks tarafından oluşturulan ticarilere özel kredi sorgulama paketleri vardır. Bunun nedeni; Senetle ya da elden taksitle verilecek olan ürünler güvenilir kişilere mi verilecek emin olunmak istenmesidir. Bu sebepten dolayı pek çok beyaz eşya mağazasından alışveriş sırasında küçük bir ricada bulunarak güncel kredi puanının ücretsiz sorgulaması yapılabilmektedir.

Son Olarak; Kredi Sorgulaması Yapılabilecek Yer:  Oto Galericiler

Yine burada da aynı beyaz eşya satan mağazalarda olduğu gibi Findeks ticari risk sorgulama paketi kullanılmaktadır. Çünkü satılan araçların fiyatlarının bir kısmı peşin ödenirken bir kısmı senet karşılığında taksit yapılarak ödenebilmektedir. Bu taksit imkânının da doğru kişilere yapılıp yapılmadığı Findeks ‘in ticari risk sorgulama paketleri sayesinde öğrenilebilmektedir. Burada tek yapılması gereken kredi puanı öğrenilmek istenen kişinin TC kimlik numarasının Findeks ticari risk sorgulama paketine girilmesidir. Bu sayede anında ücretsiz olarak mevcut kredi notu öğrenilebilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Risk Raporu Nasıl Edinilebilmektedir?

2019 Mart ayı itibariyle kredi geçmişi e-devlet üzerinden de öğrenilebilmektedir. Peki, bu kredi geçmişini öğrenme nasıl olacak? Gerekli adımlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. PTT şubelerine giderek 2 TL gibi cüzi bir ücretle e-devlet şifresi alınır.
 2. Şifre yardımıyla e-devlet sistemine giriş yapılır.
 3. Sistem içinde yer alan arama motoruna ”Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazılır.
 4. Gelen pencereden ”YENİ BAŞVURU” butonuna tıklanır.
 5. Yeni gelen penceredeki ”Kredi Limit ve Borç Bilgileri” kutucuğu işaretlenir.
 6. Yine gelen pencereden ”BAŞVUR” seçilir.
 7. Sonrasında cep telefonuna gelecek SMS şifresi e-devlete girilerek kredi risk raporu ücretsiz bir şekilde temin edilir.
Özet
Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?
Makale Adı
Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?
Makale Tanıtımı
Kredi Kayıt Bürosu (KKB) İle Kredi Notunun Öğrenilmesi Bankalar yoluyla kredi notunun öğrenilmesi E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Risk Raporu
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir