"Enter"a basıp içeriğe geçin

Börekçi Dükkanı Nasıl Açılır? Börekçi Dükkanı Açmak İçin Neler Gereklidir?

Kendi işinin patronu olmayı ve hızlı bir biçimde para kazanmayı isteyen kişiler için en uygun sektörlerin başında gıda sektörü gelmektedir. Ekonomi ne durumda olursa olsun insanların beslenme ihtiyaçları bitmeyeceğinden dolayı gıda sektörünün birinci sırada gelmesindeki en büyük gerekçedir. Bununla ilişkili olarak börekçi dükkânı açmak amacıyla uygun koşulları sağlayarak hızlı bir biçimde işletmeciliğe adım atabilirsiniz.

Börekçi Dükkânı Açarken Gereken Şartlar İle Gerekli Belgeler

Başlanacak olan her işte olduğu gibi börekçi dükkânı açarken de ilk olarak iyi bir planlama yapılması gerekmektedir. Ardından börekçi dükkânının seçimi yapılmalıdır. Börekçi için dükkân seçimi sonrasında belediye ile maliyedeki işler için 1 gün ayrılması gerekmektedir. Maliyetin çok iyi hesaplanmış olması büyük bir önem arz ederken ilk kez işletmeciliğe giriş yapacak olan bireylerin 3 farklı kurumdan belgeler almaları gerekmektedir. Gerekli belgeler için bir muhasebeci ile görüşülmesi işleri kolaylaştırmak bakımından size yardımcı olacaktır. Bu işlemler kabataslak 2 bin TL civarında bir fiyata tamamlanmaktadır.

İşletmenin bağlanacağı vergi dairesinden işlemlerin yapılması bayağı bir vakit alabilmektedir. Bunun yanı sıra dükkânın bağlı olacağı belediyeye sıhhi müessese belgeleri tam şekilde verilmelidir. Özellikle gıda üretimi yapılacağından dolayı çok daha temiz ve titiz çalışma şartı vardır.

Vergi dairesinin aracılığı ile elde edilecek vergi levhasının 2 fotokopisi, tapu örneği, kira kontratının örneği, dükkâna ait olan imar durumu belgesi, dükkânı açacak kişinin nüfus cüzdanı örneği, gıda imalatı ile satışı yapılacağının gösterildiği portör muayene kartı, ustalık belgesi, dükkânda bulunacak olan yangın söndürme tüpü dolum faturası, bağlı olunacak esnaf odasından alınacak olan kayıt belgesi, dükkân üstünde oturan kişilerden alınması gereken muvafakatname gibi belgeler ile başvuru işlemleri başlatılmaktadır. Eğer börekçi dükkânı açarken bir şirket kurulumu talep edilmekteyse sözleşme belgeleri, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri ve şirket faaliyet belgesi de gerekmektedir.

Tüm bu evrak işlerinin bitmesiyle birlikte dükkânın dekore edilerek açılış için hazırlanması gerekmektedir. Börekçi dükkânı sade ve ferah bir görünüm ile daha çok müşteri çekebilir. Göz yorucu ve kalabalık tasarımlardan bu nedenle kaçınmanızı tavsiye etmekteyiz. Dükkânda çabuk kirlenecek yüzeylerin tercih edilmemesi, içeriye giren müşterilerin gözünden temiz gözükmesini sağlayıcı yüzeylerin tercih edilmesi konusuna özen gösterilmelidir. Ayrıca dükkândaki koku konusu için de farklı bir çözüm yolunun bulunması gerekmektedir. Hiç kimse içeri girer girmez yağ, yumurta, peynir, patates, börek kokuları ile karşılaşmaktan hoşlanmaz. Bu nedenle bir iç mimar ile görüşerek bu konuya bir çözüm oluşturabilirsiniz. Dükkânın tasarımının yapılmasının ardından masa ve sandalyeler, tezgâh ve mutfak için malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gerekli malzemelerde dikkatli olmanız sizi yararınıza olacaktır. Bu adımda ihtiyaç düzeyine göre planlama yapılması daha uygundur. Örneğin; börekçi dükkânının hitap ettiği kitle sosyo-ekonomik düzeyi yüksek olan kişiler değil ise en büyük boydaki börek tezgâhı satın almak mantıklı bir karar olmayacaktır.

Dükkânın İşletmesi

Börekçi dükkânı için en önemli konu börek ustası olmaktadır. Eğer siz börek ustası değilseniz işinin ehli bir usta ile çalışmanız gerekmektedir. Börek ustalarının maaşları genellikle 3 ya da 4 bin TL arasındadır. 30 m2’lik bir börekçi için bir börek ustası ile 3 yardımcı personel yeterli olmaktadır.

Börekçi Dükkânı Açmanın Maliyeti Nedir?

Yüksek kazanç sağlamak amacı ile börekçi dükkânı açacak olan kişilerin maliyeti düşük tutmak ve karlılığı arttırmak için ciddi bir fizibilite ve araştırma çalışması yapmaları gerekmektedir.

Genel olarak maliyetler dükkânın büyüklüğü ve konumu ile ilgilidir. Börekçilik için çok geniş bir alana gerek duyulmamaktadır. Bu sebepten ötürü 40 m2’lik bir alan yeterli olacaktır. ama iç kısımda 3 ya da 4 masanın olacağı bir alan daha iyi bir seçim olacaktır. Dükkân camlarından en azından bir tanesinin caddeye bakıyor olması oldukça avantaj sağlarken pasaj içindeki dükkânların tercih edilme durumları riskli olmaktadır. Bunun yanı sıra dükkân maliyetleri aylık 10 veya 20 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Dükkân vitrini ile özel bölümlerinin hazırlanması ve mutfak bölümünün düzenlenmesi toplamda 50 bin TL civarında bir maliyete denk gelmektedir. 40 ya da 50 bin TL sermaye sahibi olarak börekçi dükkânının açılması mümkündür.

Börekçi Dükkânının Kazancı Ve Kar Marjı

Dükkânın bulunduğu il, konum ve mekanın büyüklüğü börekçiden elde edilecek olan kazançta değişkenlikler olmasına sebep olmaktadır. Ortalama olarak 40 kişinin rahat bir şekilde hizmet alabileceği dükkândan aylık ciro yaklaşık 60 bin TL olmaktadır. Çay başta gelmek üzere içeceklerle beraber 70 bin TL’nin üzerine çıkabilmektedir. 3 ya da 4 kişi çalışması halinde 20 bin TL civarı bir gider ortaya çıkmaktadır. Kira ile diğer harcamaların da eklenmesiyle beraber aylık olarak net kar 25 bin TL civarında olmaktadır. Özellikle çeşitli farklılıklarla beraber kaliteli ve iyi hizmetler ile daha da yüksek kazançların elde edilmesi mümkün olmaktadır.

 

 

Özet
Börekçi Dükkanı Nasıl Açılır? Börekçi Dükkanı Açmak İçin Neler Gereklidir?
Makale Adı
Börekçi Dükkanı Nasıl Açılır? Börekçi Dükkanı Açmak İçin Neler Gereklidir?
Makale Tanıtımı
Ekonomi ne durumda olursa olsun insanların beslenme ihtiyaçları bitmeyeceğinden dolayı gıda sektörünün birinci sırada gelmesindeki en büyük gerekçedir. Bununla ilişkili olarak börekçi dükkânı açmak amacıyla uygun koşulları sağlayarak hızlı bir biçimde işletmeciliğe adım atabilirsiniz.
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir