"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kırtasiye Açmak İçin Ne Yapmalıyım? Kırtasiye Nasıl Açılır?

KIRTASİYE NASIL AÇILIR? KIRTASİYE AÇMAK İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER NELERDİR?

Kırtasiye denince akla yalnızca okul ile alakalı kitap, defter, silgi, kalem gibi ürünler gelmemelidir. Genel anlamda bunlar akla ilk gelen malzemeler olsa bile kırtasiyeler pek çok çeşit eşyanın satılmasına uygun olan dükkânlardır. Kalemden kâğıda, hediye kutularından kurdelelere, kartlara, not kâğıtlarına, ders kitaplarına, romanlara, hediyelik eşyalar ve daha sayamadığımız çeşit çeşit ürünlere kırtasiyelerde rastlanabilmektedir. Bu nedenle dükkân açılışı yapılmadan önce çok iyi bir planlama sürecinin geçirilmesi önerilmektedir. Özellikle çevredeki işletmeler, üniversite ile okullar ve kırtasiyeden alışveriş yapma ihtiyacı duyabilecek herhangi türdeki işyerleri için sunulabilecek hizmetlerin iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Örnek verilecek olursa; çevrede bir meslek yüksekokulu mevcutsa bu meslek yüksekokulunda yer alan bir bölüm için A3 ve daha büyük baskı teknolojisine, çeşitli yazıcı çıktılarına ve bunun gibi farklı ihtiyaçlara çözüm olacak teknolojinin kırtasiye dükkânında bulunması artı puan kazandırmaktadır. Böylelikle öncesinde iş planı yapılan işte ve sektörde siz rakiplerinizden bir adım önde olma fırsatı yakalayabileceksiniz. Bununla birlikte işyerinin bilinirliği de çok önem teşkil etmektedir. Bu sebepten dolayı göz önünde bulunmak ve ihtiyaçlar hızlı ve kolay bir şekilde çözüm olunacak bir yerde bulunmak faydalı olacaktır.

Kırtasiye açmak için neler yapılmalı?

İlk olarak çevrede açılmış olan kırtasiyeler bulunmaktaysa bunlar incelenerek işe başlanmalıdır. Bu dükkânların işleyiş tarzları, en fazla hangi ürünün satıldığı ve sizin onlardan farklı olmanızı sağlayacak olan özellikler araştırılmalıdır. Kırtasiye denince akla her tür şeyin yapılabileceği uçsuz bucaksız dükkânlar gelmektedir. Buna örnek verilecek olursa; mesela, öteki kırtasiyelerden farklı olabilmek için bir hatta ile anlaşarak özel hediyelik eşyalar yaptırılabilir. Veyahut kurumsal müşteriler için çeşit çeşit hediyelik eşya, baskı ve amblemli ürünler ya da akla gelebilecek bir sürü yenilik sunulabilir. Bu kadar çeşitliliği olan başka bir iş daha bulunmamaktadır. Kırtasiyeler pek çok iş alanının ortak buluşma noktalarıdır ve asla bu konuda sırıtmazlar. Tabii her işte olduğu gibi bu işe başlayabilmek için de sermaye gereklidir.  İlk adım olarak araştırmalar yaparken bir taraftan da işe başlayabilmek için gereken sermayenin hazırlanması lazımdır. İşe başlanmaya hazır olunduğu sırada sermaye de hazır olmalıdır ki fazla vakit kaybı yaşanmasın. Özellikle de kira konusunda önden birkaç aylık kiranın peşin ödenmesi açılış esnasında sizin elinizin biraz olsun rahatlamasını sağlayacaktır. Kira dışında harcanacak masraflar olarak park alanı ve kamu hizmeti için de kira ödenebilir, envanter alımları, satışları, vergilerin ödemeleri, kesilen çeklerin ödemeleri, çalışan ile sigorta masrafları, cihaz ile yazarkasa masrafları, faturaların giderleri, gibi birçok masrafın da çok iyi planlanmış olması gerekecektir.

Hediyelik eşya işine girilecekse önce yenilikçi olmak ilk şarttır. Çünkü hediyelik eşya sektörü modası çok hızlı bir şekilde değişiyor ve insanlar da yeni moda olan şeylere ilgi gösteriyorlar. Bu nedenle hediyelik eşya toptancılarının da takip edilmesi gerekmektedir. Kimlerin bu güncel modaya uyum sağladıkları ve bu modaya göre çeşitlendirdikleri öğrenilmelidir. Tabi bu arada yalnızca hediyelik eşyaların değil kırtasiyelerin de toptancıları takip edilmelidir. Alınacak ürünlerin uygun ve aynı zamanda kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca toptancının ürünleri ulaştırma şartlarının da incelenmesi gereklidir.

İyi bir planlamanın ardından açılış organizasyonu düzenlemek işinizi daha kolaylaştırabilir. Gerekli olursa ildeki devlet adamları ve siyasiler de organizasyona davet edilmelidir. Genellikle esnaflar bu türdeki siyasi destekleri alırlar ve bu işyerleri için destek sağlar. Çocukların ilgisiniz çekebilmek için ise animatörler ve yüz boyama etkinlikleri düzenleyebilirsiniz. Organizasyonda kalem veya ajanda gibi logonuzun ve bilgilerinizin olduğu ürünleri hediye ederek reklamınızı yapabilirsiniz.

Kırtasiye açmak için gerekli olan belgeler nelerdir?

İlk önce çalışma izni ile işletme ruhsatının alınması gereklidir. Resmi kurumları dolaşarak hangi evrakların hazırlanması gerektiği, hangi işlemlerin yapılmasına ihtiyaç olduğunu öğrenmelisiniz. Başvuru dilekçesi ile diğer evraklar, belediyenin internet sitesi üzerinden edinilebilmektedir. İtfaiye’den yangın tedbirlerinin alındığına dair itfaiye raporunun alınması gerekmektedir. Ayrıca Çevre Temizlik Vergisi borcunun olmadığına dair yazının belediyeden alınmış olması gereklidir. İşyeri sizinse Tapu örneği, değilse de kira sözleşmesi olmalıdır.  Şahıs firmalarına Esnaf ve Sanatkarlar Odası sicil kaydı ve bağlı olunan odadan mesleki faaliyet belgesi ya da Ticaret Odası kayıt sureti, eğer şahsın adına İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı alınacaksa 1 adet fotoğraf gerekmektedir. Dükkan yeri pasaj ya da iş hanıysa veyahut AVM ise yönetim muvafakati olmalıdır. Bunun yanı sıra işyerinin planlaması ve m2’sini gösterecek basit bir kroki çizdirilmelidir. Bu tür evrakların tamamlanması ile işletme ruhsatı almak için başvurulmalıdır. Vergi levhası almak için de vergi dairesine gidilerek başvuru yapılmalıdır. Bazı toptancılar anlaşma yapmadan vergi levhasının olup olmadığını sorabilmektedirler.

Önemli bir hatırlatma: yukarıda belirtilen belgeler de değişiklikler olabilmektedir. Kesin belgelerin ne olduğu kurumlara gidip sorularak öğrenilmektedir. Bunlar sadece ön bilgi vermek amaçlıdır.

Özet
Kırtasiye Açmak İçin Ne Yapmalıyım? Kırtasiye Nasıl Açılır?
Makale Adı
Kırtasiye Açmak İçin Ne Yapmalıyım? Kırtasiye Nasıl Açılır?
Makale Tanıtımı
Kırtasiye açmak için aradığınız her şey. Kırtasiye nasıl açılır kırtasiye açmak için hangi belgeler gereklidir vs. Kafanıza takılan bütün bu soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir