"Enter"a basıp içeriğe geçin

Oto Tamir Dükkanı Nasıl Açılır Ve Açmak İçin Neler Gereklidir?

Oto tamir dükkanında çalışmakta olan tamirciler, becerilerini kullanıp başkaları için çalışmaktadırlar. İş becerisi ve biraz da sermayesi olan kişiler, kendi dükkanlarını açabilirler. Ancak bunun için çok çalışılması gerektiği, doğru adımların atılması gerektiği ve bazı hazırlıkların yapılması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.

Peki, Oto Tamir Dükkanı Nasıl Açılmaktadır?

Atılması gerekli olan ilk adımların başında iş planının hazırlanması gelmektedir. Her işletme bir iş planına ihtiyaç duymaktadır.  İş planı, “bir dükkanı kiralar, para kazanmak amacıyla araba tamir eder ve yeterli müşteriye ulaşınca da para kazanırız” demek değildir. İş planı hedeflerin belirlenmesi demektir. Ayrıca iş planı, giderleri, reklam faaliyetlerini ve ödenmek zorunda olunan başlangıç masraflarını da kapsamalıdır.

Oto tamir dükkanı sıfırdan açılacak diye bir kural bulunmamaktadır. Önceden beri bulunan bir dükkan satın alınabilir. Kullanılacak uygun bir ortam bulunursa önceleri orada çalışmakta olan elemanlar dahi işe alınabilir. Bununla birlikte önceden o dükkana gelmekte olan müşteriler, yine o dükkana gelmeye devam edebilir.

Ayrıca iyi bir başlangıç yapma yollarından biri de bayilik almaktır. İşlerin tek başına üstlenilmesinin yerine köklü bir firma ile çalışılarak faaliyetler firmanın çatısı altında sürdürülebilmektedir. Bayilik almanın pek çok avantajı olmasının yanında dezavantajları da bulunmaktadır.  En büyük avantajlarından biri müşterilerin aşina oldukları köklü bir markaya sahip olunacak olmasıdır. Ekipman ile eğitimler genel olarak ana firma tarafında sağlanmaktadır. Tabii tüm bunların yanı sıra faaliyetler yürütülürken ciddi anlamda sınırlamalar da olmaktadır. Ben bunlarla uğraşama kendi işimi kuracağım

diyorsanız o zaman uygun bir yer bulmanız gerekmektedir. İşyeri, işletmenin başarılı olmasında ya da başarısız olmasında çok büyük rol oynamaktadır. Dükkan ana yol üzerinde ya da kalabalık bir yerde konumlanırsa başarı şansında artış olabilmektedir. Yer seçimi yapılırken aylık olarak ödenecek kira bedelinin hesaba katılması gerekmektedir. Ayrıca seçilen yerin işletmenin türü için uygun olması da oldukça önem taşımaktadır.

Önem taşıyan diğer bir husus ise; oto tamir dükkanı için yaptırılacak olan sigortadır. Doğal afet, yangın ya da personelin yaralanma olasılığına karşın sigorta yaptırılması gerekmektedir. Bunun yanında çalışanların da sigortalı olması gerekmektedir.

Oto tamir dükkanı açılırken hangi hizmetlerin verileceğinin de belirlenmesi gerekmektedir. Klima ve ısıtma sistemi ya da fren gibi belirli bir alan üzerinde çalışılabilir.  Ama bunun yapılması halinde kazançta ciddi kısıtlamalar olacaktır. Dükkanların birçoğu genel hizmet vermektedir ama şu unutulmamalıdır ki müşteriler temiz ve düzenli işlerden hoşlanmaktadır. Motor tamiri ile ses sistemleri üzerinde uzman olunduğu takdirde güvenilirlik artış göstermektedir. Yani kısacası; pek çok hizmetin bir arada verilmesi en iyisidir. Belli hizmetler konusunda deneyim sahibi olunmadığında dışarıdan destek alınabilmektedir.

Oto tamir dükkanının açılmasında reklam yapılması çok önem taşımaktadır. Para kazanılmak isteniyorsa müşterilerin kapıdan içeriye girmeleri gerekmektedir. Bu nedenle online rehberlere, sarı sayfalara ve Google haritalara kayıt yaptırılması iyi bir adım olacaktır. Hatta gücün yettiği durumlarda radyo reklamları bile kullanılabilir. Reklam faaliyetleri önemli bir konudur. Bu nedenle zaman ayrılmalı ve dikkatli bir biçimde yapılmalıdır.

Oto Tamir Dükkânının Açılması İçin Gereken Belgeler

 1. a) Yer seçimi ile tesis kurmak için gereken belgeler;
 2. Başvuru formu,
 3. Sanayi bölgelerinin, organize sanayi bölgelerinin ve endüstri bölgelerinin içinde olanların haricinde işletmenin kurulacak olduğu yeri gösteren planın örneği,
 4. İlgili inceleme kurulunca hazırlanacak olan yer seçimi ile tesis kurma raporu,
 5. Çevre kirlenmesinin önüne geçmek amacı ile alınacak olan tedbirlere ait kirleticilerin nicelik ve niteliğine göre hazırlanan proje ile açıklama raporları ya da yatırım sürecinin hızlandırılması amacıyla yetkili makamların uygun gördüğü durumlarda, bir sene içinde üretim sürecinin gerektirdiği atık sınırlarını sağlayacak olan proje ile raporların hazırlatılmasına mensup müteşebbis tarafından verilen taahhütname,
 6. Şehir şebekesi suyunun bulunmadığı yerlerde içme ile kullanma suyunun hangi kaynaktan sağlandığıyla suyun kimyasal ve bakteriyolojik analizi raporu.
 7. b) Ruhsat için gereken belgeler;
 8. Başvuru formu,
 9. Sağlık koruma bandının işaretlenmiş olduğu vaziyet planının örneği,
 10. Patlamalar ve yangın için gereken önlemlerin alındığını gösteren itfaiye raporu,
 11. Sorumlu müdür sözleşmesi,
 12. Deşarj izni ya da analiz raporu,
 13. Emisyon izni ya da analiz raporu,
 14. Kurul tarafından hazırlanacak olan açılma raporu.

Not: Bu belgeler bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Belediyeden belediyeye değişiklik gösterebilir. Kesin belgeler için ilgili belediyeye başvurulması gerekmektedir.

Oto Tamir Dükkânı Açma Maliyeti

Yeni bir dükkân açmak için herkeste yeterli sermaye olmayabilir. Bu nedenle eş, dost, akraba ya da bankalardan kredi alınarak borç altına girilebilmektedir. İşyeri ve gereken malzemeler için aynı anda ödeme yapılması gerektiğinden çok fazla açılmamakta fayda vardır. Tam teşekküllü olarak bir oto tamir dükkânı açma maliyeti genelde yaklaşık olarak 30 ile 100 bin TL arasında değişiklik gösterebilmektedir.

 

 

 

Özet
Oto Tamir Dükkanı Nasıl Açılır Ve Açmak İçin Neler Gereklidir?
Makale Adı
Oto Tamir Dükkanı Nasıl Açılır Ve Açmak İçin Neler Gereklidir?
Makale Tanıtımı
Oto tamir dükkanı sıfırdan açılacak diye bir kural bulunmamaktadır. Önceden beri bulunan bir dükkan satın alınabilir. Kullanılacak uygun bir ortam bulunursa önceleri orada çalışmakta olan elemanlar dahi işe alınabilir. Bununla birlikte önceden o dükkana gelmekte olan müşteriler, yine o dükkana gelmeye devam edebilir.
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir