"Enter"a basıp içeriğe geçin

Oyuncakçı Dükkanı Nasıl Açılır? Hangi Belgeler Gereklidir?

Oyuncak Dükkanı Açmak

Oyuncakçı dükkanı nasıl açılır diye merak eden bir çok insan var. Öncelikle bir çocuk için yeni bir oyuncak kadar onu mutlu edebilecek başka bir şey daha yoktur. İster doğum günlerinde ister karne hediyelerinde olsun oyuncaklar çocukları için seçilebilecek olan en uygun hediyelerdendir. Siz de kendi dükkanını yönetmek isteyen bir çocuğu içinizde hala barındırıyorsanız eğer o zaman oyuncak dükkanı açmak tam da size göre bir iş olabilir. Tutku ve fedakarlık haricinde bir oyuncak dükkanı işletebilmek için pazarlama, satın alma, operasyon, finans ve yönetim konularından anlamalı, aynı zamanda da müşteri hizmetleri konusunda becerikli olmalısınız.

Peki, Oyuncakçı Dükkanı Nasıl Açılır?

İlk olarak oyuncak piyasası araştırılmalıdır. Kız, erkek ve farklı yaş gruplarının hangi çeşit oyuncakları sevdikleri, popüler oyuncaklar tespit edilmelidir. Bunun yanında ebeveynler tarafından hangi oyuncakların daha çok tercih edildiği ve dikkat çektiği de öğrenilmelidir. Ayrıca eğitici ve çevreye dost türündeki moda oyuncaklar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

İşletmenin ne tür bir işletme olacağına karar verilmelidir. Fiziki olarak bir dükkân mı açılacak yoksa online olarak satış mı yapılacak kesinleşmelidir. Her ikisi birden aynı anda tercih edilebilir. Ayrıca online oyuncak dükkânı açma aylık kira ile kamu masrafı gibi harcamalardan sizi kurtaracaktır.

Oyuncakçı Dükkanı Açmak İçin Hedef Kitle Tanımlama

Oyuncak işinde hedefiniz olacak ve odaklanmak istenen kitle tanımlanmalıdır. 0-3 yaş aralığındaki kız çocukları için oyuncaklar ya da kişisel oyuncaklar veyahut da çevre dostu oyuncaklar konusunda ağırlıklı olarak çalışılabilir. Hedef kitle bilindiği takdirde satılacak oyuncak türleri seçilerek fiyat belirlenebilir. Böylelikle de oyuncak dükkanının reklamının nerede yapılacağına ve dükkanın nasıl kurulacağına karar verilebilir.

Oyuncak dükkanı için hedef kitleyi etkileyecek ve dikkatini çekecek bir isim bulunmalıdır. İsim hakkının alınması konusu da unutulmamalıdır. Bağlı bulunulan belediyenin web sitesinden başvuru formlara ulaşılabilir. Gereken belgelerin ilgili kurumlardan alınmasının ardından belediyeye başvuru formu ile müracaat edilir. İşletmenin başarılı olarak yönetilmesi isteniyorsa gereken ruhsat ile izinlerin alınması gereklidir.

Oyuncakçı Dükkanı Açmak İçin Bütçe Oluşturulmalıdır

Oyunca dükkanı için başlangıç bütçesi oluşturulmalıdır. İşletmeye ne kadar sermaye yatırılması gerektiği, borç olarak alınması düşünülen paranın miktarı, kira, pazarlama ürünleri, çalışan ücretleri, envanter ile malzemelerin satın alınması ve sigorta masrafları gibi temel ihtiyaçların giderlerinin de eklenmesi unutulmamalıdır.

Hedef kitlenin istek ve ihtiyaçlarına göre oyuncaklar üreten imalatçı ya da tedarikçilerle görüşülmelidir. Minimum sipariş miktarının, oyuncakların ne kadar zaman içinde temin edileceğinin, envanterlerin ne sıklıkla güncelleneceğinin ve ne şekilde sipariş verileceğinin öğrenilmesi gereklidir.

Oyuncak dükkanı için potansiyel yerler keşfedilmelidir. Fiziki bir dükkânın açılmasına karar verildiyse hedef kitlenin yaşadığı ya da sürekli olarak gidip geldiği yerler tespit edilmelidir. Dükkan yerinin bulunmasının ardından kira sözleşmesi yapılmalıdır. Sonrasında ise bir tasarımcı ile anlaşılarak dükkanın nasıl düzenlenmesi gerektiğiyle ilgili yardım alınmalıdır.

Oyuncak dükkanındaki pazarlama faaliyetleri konusunda yardım olması bakımından web tasarımcı ve grafik tasarımcı ile anlaşılmalıdır. Çünkü yeni bir dükkan açıldığında logoya, kartvizit, broşür ile internet sitesine ihtiyaç duyulmaktadır. Online alışveriş mağazası açılmak isteniyorsa da internet sitesinde online alışverişe olanak tanıyan alışveriş sepeti uygulaması olmalıdır. Bu konu ile ilgili olarak tasarımcılar ile birlikte çalışılmalıdır.

Envanter, raf ve dolaplar satın alınarak dükkan düzenlenmeye başlanmalıdır. Çocuklar tarafından sevilecek renkler tercih edilmelidir. Hatta duvarlar sevimli resimlerle süslenmelidir.

Oyuncak dükkanında satılacak ürün ve hizmetlerin müşterilere tanıtılması amacıyla bir açılış düzenlenmelidir. Gazetelere açılışla ilgili olarak reklamlar verilmeli ve benzer pazarı hedeflemekte olan yerel işletmelerle çapraz tanıtımlar yapılmalıdır. Gelen müşterilerden telefon numarası ya da e-mail alınmalı ve sonrasında dükkanla ilgili indirim ya da kampanyalar hakkında bilgi verilmelidir.

Ayrıca börekçi dükkanı nasıl açılır diye merak edenler için çok güzel bir makale hazırladık. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

 

Oyuncakçı Dükkanı Açmak İçin Gereken Belgeler

 1. TC nüfus cüzdanı ile ikametgah belgesi
 2. Tapu fotokopisi
 3. 2 adet vesikalık fotoğraf
 4. Yapı kullanım izin kağıdı
 5. Vergi levhası fotokopisi
 6. İşyeri kiraysa kira mukavelesi ya da noter tasdikli sureti
 7. İlgili olunan Esnaf odası ya da Ticaret odası kaydının fotokopisi
 8. Sigorta ya da BAĞ-KUR belgesi veyahut da emeklilik cüzdanının fotokopisi
 9. Savcılıktan alınmış yeni sabıka kaydı
 10. Emniyete kimlik bildiriminde bulunulduğunu gösteren kimlik bildirimi belgesinin fotokopisi
 11. Şirket olarak açılması durumunda imza sirküleri ile Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi

Ayrıca;

 • İşyerinde su abonesi için kartlı sayaç takılacak
 • Aynı adres için önceden verilen açma ruhsatı belgesi bulunuyorsa belediyeye geri iade edilecek.
 • İtfaiyeden yangın önleminin alınmış olduğunu gösteren rapor getirilecektir.

Not: Bu belgeler bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Belediyeden belediyeye değişiklik gösterebilir. Kesin belgeler için ilgili belediyeye başvurulması gerekmektedir.

Oyuncak dükkanı açma maliyeti

Dükkanın yeri, büyüklüğü be dükkanda satılacak olan oyuncakların çeşitliliği maliyeti etkileyen en önemli kriterlerdir. Kesin bir rakam verilmesi doğru olmamakla birlikte yaklaşık olarak 18 ile 50 bin TL arasında bir rakamla dükkan kurulabilmektedir.

 

 

Özet
Oyuncakçı Dükkanı Nasıl Açılır? Hangi Belgeler Gereklidir
Makale Adı
Oyuncakçı Dükkanı Nasıl Açılır? Hangi Belgeler Gereklidir
Makale Tanıtımı
TC nüfus cüzdanı ile ikametgah belgesi Tapu fotokopisi 2 adet vesikalık fotoğraf Yapı kullanım izin kağıdı Vergi levhası fotokopisi İşyeri kiraysa kira mukavelesi ya da noter tasdikli sureti
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir