"Enter"a basıp içeriğe geçin

Züccaciye Dükkanı Nasıl Açılır? Neler Gereklidir?

Züccaciye dükkanı nasıl açılır ?

Yeni bir iş kurmayı düşünen kişiler için züccaciye dükkânı açılması kazanç sağlayan karlı bir iş fikridir. Çünkü insanları birçoğu uygun fiyata ürünlerin bulunduğu dükkânlardan alışveriş yapmayı çok sevmektedirler.

Bir züccaciye dükkânı açılırken maliyet analizinin çok iyi yapılması ve satılacak ürünlerin çok dikkatli seçilmesi gerekmektedir.  Çünkü züccaciye envanteri, sabit eşyalar ve aylık kira gibi giderler maliyeti hızlı bir biçimde arttıracaktır. İlk başlardaki harcamalarda çok tedbirli davranılmalıdır. Bununla beraber işletme için aylık kirasının düşük olduğu bir yer bulunursa ve küçük bir envanter ile başlanırsa züccaciye dükkânı düşük bir sermaye ile de açılabilir.

Peki, züccaciye dükkanı açma şartları nelerdir?

 1. Züccaciye dükkânı için uygun bir yer bulunmalıdır.

Araç trafiği ve yaya trafiğinin yoğun bir şekilde aktığı, toplu taşıma durakları, anayollar ve ana caddelere yakın bir konumun seçilmesi en ideal olandır. Bunun yanı sıra bulunulan yerin kira giderinin başlangıçtaki masraflara etki etmemesi gerekmektedir. Aylık kira masrafı, başlangıçtaki bütçenin %10’u ya da daha altına denk gelmesi gerekmektedir.

 1. Mülkün sahibiyle bir aylık kira bedelinin ödenmesi gibi depozito şartları ile ilgili pazarlıklar yapılmalıdır.

Kira ile depozitonun ödenmesinin ardından bir aylık ek kira tutarının işletme hesabına koyulması önerilmektedir. Böyle yapılması sizleri maddi sıkıntılardan uzak tutarak nakit akışının oluşturulmasına yardımcı olmaktadır.

 1. Züccaciye dükkânının ilk 2 ay için doğalgaz, elektrik ve su gibi faturaları tahmin edilmelidir.

Bu dükkân sahibine ya da çevredeki diğer dükkân sahiplerine sorularak öğrenilebilmektedir. Üç aylık toplam fatura tutarları da yine bir hesaba yatırılarak saklanmalıdır.

 1. Bağlı olunan belediyenin web sitesine girilerek başvuru formları doldurulmalıdır.

Gereken belgelerin ilgili kurumlardan alınmasının ardından belediyeye başvuru formu ile müracaat edilmelidir. Dükkân başarılı bir şekilde yönetilmek isteniyorsa gereken ruhsat ile izinlerin tam olarak alınması gerekmektedir. Ayrıca vergi dairesine başvurularak vergi işlemleri de halledilmelidir.

 1. Diğer züccaciye dükkânlarına gidilerek hangi ürünlerin daha çok satıldığı gözlemlenmeli ve dükkânda nelerin satılacağına karar verilmelidir.

Züccaciyelerin içinde genelde oyuncak, kırtasiye malzemeleri, ev aletleri ile ev temizlik ürünleri, sağlık ve güzellik destekleri gibi ürünler de satılmaktadır. En çok revaçta olanlar tespit edilmelidir.

 1. Züccaciye dükkânı için başlangıçtaki bütçenin %40’ı ya da daha azı harcanmalıdır.

Bunun yapılabilmesi için satıcıların fiyatları karşılaştırılmalıdır ve geniş bütçeli ürünlerin alınmasının yerine birkaç ürünle başlanmalıdır. Revaçta olan ürünlerin uygun fiyata alınması için yeni kapanan ya da envanter fazlası olan dükkânlar ile anlaşılmalıdır. Ürünlerin toptan alınması ve nakliye masrafının bölünmesi için diğer işletmelerin sahipleriyle birlikte çalışılabilmektedir. Böylelikle ilk siparişlerden itibaren tasarruf edilmeye başlanabilir. Züccaciye için ihracat fazlası olan ürünleri satan tedarikçilerle görüşerek ucuz ürünler de bulunabilmektedir.

 1. Yazar kasa, vitrin, raf ve gereken eşyalar ikinci el alınmalıdır.

Yeni kapanan bir dükkândan bu malzemeler daha uygun fiyatlarla alınabilmektedir. Ekipmanların kiralanması da başlangıçtaki masrafları bir nebze düşürecektir.

 1. Züccaciye dükkânı için alışveriş sepetleri alınmalıdır.

Alışveriş arabalarına kıyasla alışveriş sepetleri daha uygundur. Alışveriş sepetinin alınması bütçe dışına çıkılmasına engel olmaktadır.

 1. Personel almanın yerine dükkânı kendiniz idare etmelisiniz.

Böylece para kazanmaya başlanana kadar maaş ve sigorta gibi giderlerden kurtulmuş olunacaktır.

 1. Açılışın duyurulmasını sağlayacak ucuz yollar bulunmalıdır.

El ilanları bastırılarak insanların sıkça gittikleri yerlere el ilanları asılmalıdır. Reklamlar hazırlanmalı ve bunlar kapı kapı dağıtılmalıdır. Hatta çevredeki arkadaş ve aile bireylerinden yardım istenebilmektedir. Açılışın yapılacağı gün ise dükkânın girişine balonlar asılıp, açılış tabelası konularak insanların dikkati çekilmelidir.

Züccaciye Dükkânının Açılması İçin Gereken Belgeler

 1. 2 tane yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf
 2. TC nüfus cüzdanı ve başvuru formu
 3. Yangın söndürme cihazı kartları fotokopisi (devir işlemlerinde istenmemektedir.)
 4. Bağlı bulunan meslek odasının kaydının fotokopisi veya ticaret sicil kaydının fotokopisi
 5. Esnaf sicil kaydının fotokopisi
 6. 2 tane kira kontratının fotokopisi
 7. Tapu fotokopisi
 8. Yapı kullanımı izin belgesi yani iskan raporu fotokopisi (devir işlemlerinde istenmemektedir.)
 9. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı bürosundan imar görüşü alındıktan ve bütün evrakların tamamlanmasının ardından belediyeye itfaiye tetkik harcı yatırılmalıdır. (devir işlemlerinde istenmemektedir.)
 10. Devir işlemlerinde eski ruhsatın aslı ile devreden ve devralandan alınan dilekçeler

Not: Bu belgeler ön bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Belediyeden belediyeye değişiklik gösterebilir. Kesin belgeler için ilgili belediyeye başvurulması gerekmektedir.

Züccaciye Açmanın Maliyeti Nedir?

Züccaciye dükkanı nasıl açılır konusundaki aklınıza takılan her türlü soruyu yanıtladıktan sonra, her işte olduğu gibi bu işte de maliyete etki eden pek çok faktör bulunmaktadır. Bunların başında da dükkânın konumu, büyüklüğü ve dükkânda satışı yapılacak olan ürünün çeşitliliği gelmektedir. Bunlarla ilişkili olarak gereken maliyet 15 ile 60 bin TL arası değişiklik göstermektedir.

Züccaciye Açmak Kar Getirir Mi?

Züccaciye dükkânı açacak olan kişilerin bu işle ne kadar ilgili oldukları ile elde edecekleri kar aslında doğru orantılıdır. İlgi derken istekten bahsetmiyoruz. O bölgedeki diğer züccaciye dükkânları biliniyor u, hangi ürün nereden alınıyor, rağbet görenler hangisidir gibi sorulara ilişkin ilgili olmaktan bahsediyoruz. Bu sorulara olumlu cevaplar verildiği zaman sektörde kazanç sağlayarak kar elde etmek mümkün olmaktadır. Unutulmamalıdır ki bir işe bağlılık seviyesi o işten ne kadar verim alınacağını ve ne kadar kazanç sağlanacağını gösterir.

Aynı sermayeler ile açabileceğiniz börekçi dükkanı için  börekçi dükkanı nasıl açılır yazımızı mutlaka okuyunuz.

 

 

Özet
Züccaciye Dükkanı Nasıl Açılır? Neler Gereklidir?
Makale Adı
Züccaciye Dükkanı Nasıl Açılır? Neler Gereklidir?
Makale Tanıtımı
2 tane yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf TC nüfus cüzdanı ve başvuru formu Yangın söndürme cihazı kartları fotokopisi (devir işlemlerinde istenmemektedir.) Bağlı bulunan meslek odasının kaydının fotokopisi veya ticaret sicil kaydının fotokopisi Esnaf sicil kaydının fotokopisi 2 tane kira kontratının fotokopisi
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir