"Enter"a basıp içeriğe geçin

Faiz Oranı En Düşük Bankalar

Faiz oranı, ekonomideki en temel verilerdir. Ekonomide faiz oranlarının etkisini ve faiz oranlarında ekonomik gelişmelerin etkisini anlamak için öncelikli olarak faizi, faiz oranlarının nasıl belirlendiğinin ve faiz oranları bileşenlerini iyi bilip anlamak gerekmektedir.

Paranın zaman içindeki değerine faiz denir. Diğer bir söylemle; faiz paranın kirasıdır. Kısaca kar anlamına gelmektedir. Yani; bir bankadan borç karşılığında alınan paranın, kullanım karşılığı olarak verilen ücretidir. Bu ücretin kazanç yüzdesi de faiz oranı anlamına gelmektedir. Söz konusu bu ücretin oranı ise belirli hususlara göre değişmektedir. Mesela; bir bankadan kredi çekmek istediğinizde belli koşullara göre banka, kredi faizi hesaplaması yapmaktadır. Faiz oranları, kredi çekmek isteyen kurum ya da kişinin krediyi geri ödeyebilme durumuna, kredi vadesine, kredinin amacına veya kredinin çekileceği dönemdeki ekonomik şartlara göre değişebilmektedir. Aynen burada olduğu gibi herhangi yatırımdan elde edilecek faiz kazancı da belli koşulların bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Özellikle de bu koşullar içinde ekonominin durumu oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir. Çünkü faiz oranlarını belirleme noktasında ekonomi ile doğrudan ilişkisi olan olaylar göz önüne alınmaktadır.  Merkez bankaları tarafından alınan kararlar ile uygulanan politikalar, bu oranları belirleyen niteliklerdir.

Düşük faizli kredi nasıl çekilir diye bir soru varsa aklınızda önce kredi faizi hakkında kapsamlı bir bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Kredi faizleri nasıl hesaplanmaktadır?

Ödenecek olan kredinin faizinin hesaplanması her taksit döneminden sonra kalan anaparaya yeniden faiz uygulanmasıyla yapılmaktadır. Bu sebepten konut kredisi hariç olmak üzere kalan anapara miktarıyla kredi faizinin oranı çarpılmakta ve üzerine KKDF ile BSMV gibi vergiler eklenmektedir. Krediyi geri ödeme planında ise aylık ödemeler sabitlenip kredinin taksit tutarı belirlenmektedir. Sonrasında aylık olarak ödenecek kredinin faizi ile vergiler aylık taksitlerden düşürülüp kredi anapara ödemesi hesaplanmaktadır.

Bu kredinin hesaplanması yönteminde her taksitin ödenmesinden kalan anapara miktarı azalacağından dolayı ödenecek faizin miktarı da her taksitle gitgide azalmaktadır.

Kredi notunun kredi faizlerinin hesaplanmasındaki etkisi

Kredi notu iyi seviyede olduğu zaman, bankalar bakımından kredinin tekrar ödenmemesi gibi bir riskin azalmasından dolayı kredi faizleri oranı üzerinde de kredi notunun etkisi olmaktadır. Bu nedenle kimi bankalar, kendi değerlendirmeleri kapsamında kredi notunun iyi seviyede olduğunu gördükleri müşterilerine özel şekilde kredi faizleri kampanyası düzenlemektedir. Bununla beraber, kampanya düzenlemekte olan banka sayılarının da son zamanlarda bir artış gösterdiği görülmektedir.

Faiz oranı hangi durumlar olduğunda değişmektedir?

Kredilerin faiz oranları kredinin türüne ve vadesine göre değişiklik göstermektedir. Konut kredilerinde ev teminatı olmasından dolayı düşük faizli kredi imkanı sunularak faiz oranları daha düşük düzeylerde tutulurken ihtiyaç ile taşıt kredilerinde bu oranlar biraz daha yüksek seviyede tutulmaktadır. Faiz oranları esas olarak ekonomik, siyasi ve sosyal iç etkenler göz önüne alınarak belirlenmekle beraber, dünya piyasalarında olan hareketliliklerden de etkilenmektedir. Basit bir ifadeyle; bu belirleme ölçütlerinde olumlu herhangi bir gelişme olduğu durumlarda faiz oranı düşüş gösterirken, olumsuz herhangi bir gelişme olduğu durumlarda faiz oranları artış göstermektedir.  Ayrıca tüketici özelinde iş, maaş durumu ve kredi notuna göre faiz oranları değişkenlik gösterebilmektedir.

Bankaların faiz oranı karşılaştırmaları

Bankalardaki kredi tekliflerinin geniş faiz aralıkları bulunmaktadır. Bu nedenle karşılaştırmalar yaparak en düşük faiz oranları içinden en uygununu seçmek, ödenecek toplam geri ödeme miktarında ciddi bir tasarruf sağlanmaktadır.

Kredi faiz oranına kredi notu etki eder mi?

Kredi faiz oranları, bankalar tarafından batmakta olan ya da geç ödenen krediler göz önüne alınıp belirlenmektedir. Bu nedenle kredi çalışması düzgün olan ve az kredi borcu bulunan yani iyi kredi notu sahibi olan ve batma riski olmayan kişiler için düşük faiz veren bankalar daha uygun krediler vermektedir. Ama çoğu banka genellikle kredi notuna göre değişmekte olan değil de standart bir faiz oranı uygulamasını tercih etmektedir.

Kredi faiz oranı niçin yükselir?

Bankalar, kredi verebilmek adına yatırım toplayıp fon oluşturmaktadır. Uluslararası piyasalarda Türk Lirası değer kaybettikçe ve yatırım oranları arttıkça kredi fon maliyetleri yukarı tırmanmaya başlar ve bu da kredi faiz oranının yükselmesine neden olur.

Faiz oranı düşük bankalar içinde en uygun ihtiyaç kredisi veren bankaların listesi ise şu şekildedir:

 • Vakıfbank Kredi Faizi Oranları:

Konut Kredisinin Faiz Oranı % 0.99

İhtiyaç Kredisinin Faiz Oranı % 1.25

 • TEB Kredi Faizi Oranları:

Konut Kredisinin Faiz Oranı % 1.2

Taşıt Kredisinin Faiz Oranı %1.25

İhtiyaç Kredisinin Faiz Oranı %1.25

 • Ziraat Bankası Kredi Faizi Oranları:

Konut Kredisinin Faiz Oranı % 0.99

Çalışanın Artısı Kredisinin Faiz Oranı % 1.25

İhtiyaç Kredisinin Faiz Oranı % 1.35

 • Halkbank Kredi Faizi Oranları:

Maaşını Halkbank’tan Alan Kişilere Özel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı % 1.25

Özel Sektör Çalışanları İçin Özel Krediler Faiz Oranı % 1.35

 • QNB Finansbank Kredi Faizi Oranları:

İhtiyaç Kredisinin Faiz Oranı % 1.29

 • Yapı Kredi Bankası Kredi Faizi Oranları

Konut Kredisinin Faiz Oranı % 1.39

Bireysel Kredinin Faiz Oranı % 1.91

 • ICBC Bank Kredi Faizi Oranları:

İhtiyaç Kredisinin Faiz Oranı % 1.51

 • Garanti Bankası Kredi Faizi Oranları:

İhtiyaç Kredisinin Faiz Oranı % 1.91

 • Akbank Kredi Faizi Oranları:

İhtiyaç Kredisinin Faiz Oranı %1.81

 • İş Bankası Kredi Faizi Oranları:

Konut Kredisinin Faiz Oranı % 1.17

İhtiyaç Kredisinin Faiz Oranı % 1.67

 • Denizbank Kredi Faizi Oranları:

İhtiyaç Kredisinin Faiz Oranı % 1.39

 • Odeabank Kredi Faizi Oranları:

İhtiyaç Kredisinin Faiz Oranı % 2

 • Fiba Banka Kredi Faizi Oranları:

İhtiyaç Kredisinin Faiz Oranı % 1.39

Özet
Faiz Oranı En Düşük Bankalar
Makale Adı
Faiz Oranı En Düşük Bankalar
Makale Tanıtımı
İhtiyaç kredisi veya konut kredisi çekerken en çok aklımıza takılan şeylerden birisi hangi bankanın faiz oranının düşük olduğudur. Bu makalemizde banka faiz oranları ile ilgili sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir