"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kefilsiz Kredi Nasıl Çekilir?

Kredi ve Kredi Çekmek Nedir?

Günümüz şartlarında insanların kimi zaman gereksinimlerini kimi zaman da istediği şeyleri gerçekleştirebilmek veya elde edebilmek için belirli miktarlarda paraya ihtiyaç duymaktadırlar. İnsanlar bu ihtiyaçlarını kredi olarak isimlendirilen şekillerde belirli bir toplu para alınabilmektedir. Krediler geri ödenmek koşulu ile alınan ve belirli bir sürede ödenecek olan ve geri ödeneceği zaman belirli bir faiz ödenen yapıları ifade etmektedir. Krediler esasen çok eski tarihlere dayansa bankacılık anlayışının ortaya çıkmasının ardından belirli standartlara dayanan ve güvenceye dayanan bir hal almıştır. Bankaların kredi vermeye başlamasının ardından krediler de ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitlenmiş ve farklı uygulamaları da beraberinde getirmiştir.

Bireysel krediler, ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi gibi türleri bulunmaktadır. Kredilerin bu denli çeşitlilik kazanması neticesinde çekilecek kredilerde çeşitli uygulamaları da beraberinde getirmiştir. Bankaların ortaya çıkışı ve kredi seçeneklerin bu denli çoğalsa da bankalar kredi çekecek olan müşterilerine kredi vermek için çeşitli belgeler istemektedir. Kişinin gelirini belgeleyen evraklarla kefiller hemen hemen her bankanın ortak istediği belgeler olsa da günümüzde bazı bankalar müşterilerinden bu evrakları da istememektedir.

Kredi çekme aşamasında kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Kredinin ne kadar olduğu, çekilen kredinin faiz oranı, kredin vadesi ne kadar sürede ödeneceği, aylık ne kadar ödeneceği, dosya ve ek sigorta gibi giderlerin hepsini göz önüne alması gerekmektedir.

Herhangi bir kişi kredi çekeceği zaman bankalar genellikle kişilerin kredi notu ve gelir durumu üzerinde durmaktadır. Bu nedenle herhangi bir kişinin kredi başvurusu reddedildiği takdirde genellikle bu iki nedenden kaynaklanmaktadır. Kredi notu kişilerin kredi borçlarını ya da kredi kartı taksitlerini ödeme düzenine göre belirlenen bir değerlendirmeyi ifade etmektedir.

Kefilsiz Kredi Nedir?

Kredi çekecek olan kişilerden bankalardan çok çeşitli evraklar istemektedirler. Bankaların kredi hususunda istediği ve kredi başvurusunda kişileri en çok zorlayanı kefil konusudur. Günümüzde ise bu noktada söz konusu işlemlerle uğraşmak istemeyenler kefilsiz kredi işlemlerine başvurabilmektedir. Kefilsiz kredilerin farkı hızlı olmalarına karşın daha düşük miktarda çıkarılmaktadırlar.

Kefilsiz krediler genellikle acil bir şekilde nakit ihtiyacı olduğunda ve evrak veya kefil benzeri işlemlerle uğraşmak istemediği ya da vakti olmadığı durumlarda tercih edilmektedir. Söz konusu krediler anında kredi olarak da anılmaktadır. Bankalara kredi için başvurulduğu zaman bankalar genellikle başvuruda bulunan kişinin kredi notu, kişinin geliri ve kişinin sigortalılık süreci gibi durumlar üzerinde durulmaktadır.

Kefil Olmadan Kredi Çekebilir miyim?

Özellikle kredi çekecek kişilerin en çok sorun yaşadığı noktalardan birisi de uzun yıllar boyu bankaların kredi için kefil istemesidir. Kefil ifadesi krediyi çekecek olan kişinin krediyi ödemediği takdirde bankaların kredi ödemelerini ödeyeceğini taahhüt eden kişileri ifade etmektedir. Kısacası bankaların kredi ödemelerini kredi eken kişilerden ödeme alamadığı durumlarda ödemeleri alacağı kişileri ifade etmektedir. Bu durum kredi çekecek kişileri çok uzun süreler zor durumda bıraksa da günümüzde kefil şartı aramayan kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Kefiller genellikle bankaların gerekli gördüğü durumlarda bir güvence olarak istediği durumlar olmaktadır.

Kefilsiz kredi genellikle şubesiz bir şekilde bankacılık hizmeti veren bankalar tarafından daha kolay bir şekilde alınabilmektedir. Şubesiz bir şekilde müşterilerine hizmet veren bankalar kredi sürecinde ihtiyaç duyulan kişinin Kredi Kayıt Bürosu’ndan elde etmekle birlikte, SGK dökümlerine ise e- devlet üzerinden ulaşmaktadır. Söz konusu erişimler sayesinde kişilerin belge toplama ihtiyacı da ortadan kalkmaktadır.

Günümüzde düzenli geliri olmasına karşın hiçbir geliri olmasa da kredi başvurusunda bulunan kişiler bulunmaktadır. Ancak bu durumda arada pek çok kişi de mağdur olmaktadır. Bu durumda geliri düzenli olmayan esnaflar, çiftçiler ve kendi işini yapması nedeni ile maaş olarak geliri bulunmayan kişiler bu noktada mağduriyet yaşamaktadır. Ortaya çıkan bu durumlarda çeşitli bankalar maaş bordrosu olmadan da kredi verebilmektedir. Söz konusu başvurular işlemler online başvuru şeklinde yapılsa da gerekli durumlarda kişilerin banka şubelerine gitmesi de gerekebilmektedir.  Bu durumlarla karşılaşan insanların araştırdığı ve ihtiyaç duyduğu noktalardır kefilsiz kredi çekme.

Kefilsiz krediler hakkında unutulmaması gereken en temel nokta geri ödeme şartları, faiz oranları ve çekilecek tutarla birlikte ödenecek tutar önemli olmaktadır. Aynı zamanda kefilsiz kredinin diğer kredilere nazaran daha düşük miktarda çekilebildiğidir.

Kefilsiz Kredi Nasıl Çekilir?

Kefilsiz olarak kredi çekmenin çeşitli yolları bulunsa da herhangi bir ipotek kaynağı göstermek zorundadır. Bankanın güvence olarak tahsis edebileceği bir ipotek tesisi gerekmektedir. Söz konusu ipotekler gayrimenkul, konut, arsa veya taşıt benzeri ürünler ipotek olarak gösterilebilmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak kolay kredi çekme yöntemlerine ihtiyaç duyan bireyler bu konuyu araştırmaktadır.

Kefilsiz kredi çekme işlemleri ve yöntemleri bankadan bankaya değişkenlik gösterse de genel olarak şubelerden veya kredinin çekileceği bankanın internet sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden yapılabilmektedir.

Kefilsiz Kredi İçin Gerekenler  

Kredi çekmek insanların hayallerini gerçekleştirebilmek adına gerekli olan bazı noktalar bulunmaktadır. Herhangi bir kişinin en temelde kredi çekebilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerektiği ve gelirin resmi olarak belirtilmesi en temelde gereken noktalar olmaktadır. İstenilen belgeler her bankaya ve çekilecek olan kredi türüne göre de değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle de istenilen belge sayısında artış da olabilmektedir. Ancak genel olarak istenilen belgelere değinmek gerekirse nüfus cüzdanı örneği maaş bilgileri, ikametgah bilgileri, ek gelir durumu söz konusu ise ek gelir belgeleri gibi belgeler gerekmektedir. Bu nedenle kefilsiz kredi çekmek için neler gerekli olduğu sorusunun cevabı ise bankadan bankaya değişkenlik gösterse de çok temel ve kolay ulaşılabilir formda olmaktadır.

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Kefil göstermeden kredi çekmek pek çok kişi tarafından önemli bir durum olması nedeni ile kişiler kefilsiz kredi ödeyeceği seçeneklere yönelmektedir. Bunun neticesinde ise pek çok kişi kredi notu düşük kişilere kredi veren bankalar arayışına girmektedir. Kefilsiz kredi veren bankalara bakmak gerekirse CEBTETEB, Aktif Bank, Enpara, Odeabank ve İNG BANK yer almaktadır. Aynı zamanda İş Bankası Anında Kredi, Yapı Kredi Anında Şubesiz Kredi, Akbank Direkt Kredi gibi şekillerde de kefilsiz kredi çekilebilmektedir. Günümüzde internetle birlikte online işlemler artış göstermiş böylelikle şube ya da belgeye ihtiyaç duymadan kefil olmadan kredi kullanma imkanı sunan bankaların sayısında da artış görülmüştür.

Özet
Kefilsiz Kredi Nasıl Çekilir?
Makale Adı
Kefilsiz Kredi Nasıl Çekilir?
Makale Tanıtımı
Kefilsiz olarak kredi çekmenin çeşitli yolları bulunsa da herhangi bir ipotek kaynağı göstermek zorundadır. Bankanın güvence olarak tahsis edebileceği bir ipotek tesisi gerekmektedir. Söz konusu ipotekler gayrimenkul, konut, arsa veya taşıt benzeri ürünler ipotek olarak gösterilebilmektedir.
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir