"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kimler kredi çekebilir?

Nakit para ihtiyacı olanların son dönemlerde sıklıkla başvurduğu bir yöntem de bankalardan belirli faiz oranlarıyla kredi çekmektir. Krediler farklı ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitlenebilir. İhtiyaç kredisi, konut kredisi gibi krediler kullanıcıların en sık tercih ettiği kredi çeşitleridir. Fakat herkesin aklında kim kredi çekebilir, bana kredi çıkar mı gibi sorular bulunmakta. Eğer sizin de nakit paraya ihtiyacınız var fakat kafanızda bu soruların cevaplarını arıyorsanız, yazımızı inceleyerek bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Kredi Çekebilmek için Kredi Notunun Önemi Nedir?

Kredi çekebilmek için bankaların ilk dikkate aldığı şeylerden biri kredi notlarıdır. Kredi notları 1 ile 1.900 puan arasında oluşur ve en riskli puan 1 iken en iyi puan ise 1.900’dür. Bankaların yaptığı değerlendirme birbirinden farklı olsa da kredi çekebilmek için gereken ortalama değerler birbirine çok yakındır.

1-699 en riskli

700-1099 orta riskli

1100-1499 az riskli

1500-1699 iyi

1700-1900 ise çok iyi olarak değerlendirilmektedir.

Bu değerlendirmede ‘’en riskli’’ ve ‘’orta riskli’’ gruptakilerin kredi çekme şansı oldukça düşükken ‘’az renkli’’ gruptakilerin kredi çekme ihtimali daha olasıdır. ‘’İyi’’ ve ‘’çok iyi’’ grupta yer alanlar ise gelirleriyle doğru orantılı olacak şekilde kredi çekme konusunda çok fazla bir sıkıntı yaşamazlar. Fakat bu değerlendirmeler daha önce de söylediğimiz gibi bir genellemedir. Bankalara göre değişiklik gösterebilen değerlendirmeler için kredi çekmek istediğiniz banka ile iletişime geçmek size daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Kredi Çekebilmek için Gelirin Ne Kadar Olması Gerekir?

Bankaların kredileri onaylayabilmesi için kullanıcıların gelirinin kayıtlandırabiliyor olması gerekir. Bu sebeple herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmak kredi çekebilmenizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra çekeceğiniz kredi ile birlikte gelirinizin de orantılı olması gerekir. Örnek vermek gerekirse aylık 1.000 TL taksit ile bir kredi çekmek istiyorsanız, bankaya en azından 2.000 TL gibi bir gelir göstermeniz gerekir. Bu durum farklı bankalara göre değişse de genellikle gelirin, aylık kredi taksitlerinin 2 katı olması istenir. Ayrıca mevcut bir kredi kullanıyorsanız o kredinin ödemeleri de hesaplamaya dâhil edilerek değerlendirilir. Aşağıda belirtilen şartlar incelendiğinde kişilerin aklında oluşan memur kredi çekebilir mi? Öğretmen kredi çekebilir mi? sorularının cevaplarını almış olacağız.

Kredi Kullanmak için Gerekli Şartlar

 

 

1. Kredi çekecek kişinin 18 yaşını doldurmuş olması

18 yaşınızı doldurmanız yasal sorumluluk açısından gereklidir. Ancak bankaların birçoğu 20 yaşın altındaki kişilere kredi işlemi uygulamamaktadır. 20 yaşın altındaki kişiler ancak kefil ve ipotek yöntemi ile ilerleyebiliyor.

2. Bankalarla kredi ya da kredi kartı çalışmalarınızın düzenli olması

Mevcut kredinizin ya da kredi kartı borcunuzun ödemelerini zamanında yapmanız bankalar için önemli bir kriterdir. Yasal/idari takibe düşmeniz durumunda kredi çekebilmeniz çok düşük bir ihtimaldir.

3. İpotek verilecek durumlarda eş rızasının yazılı olarak bankaya verilmesi

Eğer kredi çekebilmek için aile konutunuzu ipotek vermek istiyorsanız, eşinizden yazılı izin almanız gerekir.

4. Konut kredisi hariç, aile gelirinin krediye dâhil edilmemesi

İhtiyaç ve taşıt kredisi çekmek istiyorsanız, sadece sizin geliriniz kredi başvurusunda kabul edilir. Ev halkının geliri kredi hesaplamasına dahil edilmez. Fakat aile üyeleri sadece kefil olarak kabul edilebilir.

5. Gelirin resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan edilmemesi

Kredi çekebilmek için resmi geçerliliği olan evraklarla gelirinizi beyan etmeniz gerekir. Kaşe, mühür ve imzalı belgeler dikkate alınacak olan evraklardır.

Yukarıda belirtilen şartlar genellikle tüm bankalar tarafından aranan şartlardır. Bu şartlar incelendiğinde kişilerin aklına çeşitli sorular gelmektedir. Öğrenci kredi çekebilir mi? Ev hanımı kredi çekebilir mi? Gibi sorular kredi çekmek isteyen öğrencilerin ve ev hanımlarının akıllarına gelen sorulardan bazılarıdır. Bu konuya da bir açıklama getirmek gerekirse;

Bankalar sadece çalışan kişilere kredi vermezler. Öğrencilere de sunulan kredi çeşitleri de mevcut olmakla birlikte öğrencilerin kredi alma ihtimalleri, çalışan kişilere göre çok daha az olsa da belirli şartlarda öğrenciler de kredi alabilmektedir. Özellikle üniversite öğrencilerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için başvurdukları krediler mevcuttur.

Her bankasının uyguladığı kredi politikaları farklı olmakla birlikte çalışmayan öğrencilerin kredi alabilmeleri oldukça düşük bir ihtimaldir. Birçok banka SGK kaydı bulunmayan öğrencilere direkt olarak kredi çekme hakkı vermiyor. Fakat istisnai bir durum olarak, 18 yaşını dolduran ve üzerine kayıtlı bir mülk ya da kira geliri olan öğrenciler aile üyelerinden birinin de kefil olması durumunda küçük miktarlarda bir ihtiyaç kredisi alabilmektedir.

Öğrencilerin Kredi Alabilmeleri için Başvuru Koşulları

Kredi çekme koşulları farklı bankalara göre değişse de genellikle her bankanın aradığı şartlar aşağıda belirtilenler gibidir;

Kredi başvurusunda bulunan öğrenci öncelikle 18 yaşının üzerinde olmalı

Öğrencinin çalışma durumu varsa eğer gelir belgesi beyan etmesi

Öğrencinin eğitim aldığına dair belge ve faturaların teslim edilmesi

Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi?

Herhangi bir işte çalışmayan fakat ev içerisinde emek veren ya da ev ekonomisine katkı sağlayan, üretici ev hanımları özellikle de son zamanlarda bankalar tarafından desteklenmektedir. Eğer ev hanımıysanız ve SGK’ya bağlı olarak çalışmıyorsanız kredi çekebilmek için gereken birkaç şartı karşılıyor olmanız gerekiyor. Öncelikle herhangi bir bankadan kredi kullanmak için yasal ya da idari takibinizin olmaması gerekiyor. Çektiğiniz kredi taksitlerini aksatmadan ödeyebileceğinizi kanıtlayan belgeli bir gelirinizin olması da kredi çekmeniz için aranan şartlar arasında yer alıyor.

Yukarıda belirtilen şartları karşılayan, kredi taksitlerini ödeyebileceklerini belgeleyen ya da üzerine kayıtlı bir mülk veya taşıt olan ev hanımları kolaylıkla kredi çekebiliyor. Kredinin onaylanması ise ancak banka insiyatifinde olup her bankanın ev hanımları için kredi şartları değişiklik gösterebiliyor.

Ev Hanımlarının Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Kredi borcunu aksatmadan ödeyebileceğine dair belgelenir bir gelirinin olması

Herhangi bir idari ya da yasal takibinin bulunmaması

İpotek gösterilebilecek mal için eş rızasının yazılı olarak beyan edilmesi

Kredi taksitlerinin aylık gelirin yarısını geçmemesi

Yukarıdaki şartları karşılayan ev hanımları kolaylıkla kredi çekebilir. Fakat farklı bankalar ev hanımlarından ek olarak birkaç şart daha isteyebilir. Bunun için kredi kullanmak istediğiniz banka ile iletişime geçmeniz daha sağlıklı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda ev hanımları, öğrenciler, memurlar ve öğretmenler ile ilgili kredi kullanma şartlarından bahsettik. Eğer gereken şartları karşılıyor iseniz kredi kullanmak istediğiniz banka ile iletişime geçerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Özet
Kimler kredi çekebilir?
Makale Adı
Kimler kredi çekebilir?
Makale Tanıtımı
Kredi notu yüksek kişiler ihtiyaç kredisi çekebilir Geliri yüksek kişiler ihtiyaç kredisi çekebilir Öğretmenler kredi çekebilir Memurlar kredi çekebilir
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir