"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kolay kredi çekme yöntemleri

Acil nakit ihtiyacınız bulunuyor, ev veya araba alacaksınız. Ancak yeterli miktarda paranız bulunmuyorsa bu noktada krediler imdadınıza yetişmektedir. Nakit para her zaman iyidir ama bazen yüklü miktarda nakit olmayabilir. Bu nedenle pahalı şeyler almayı istediğinizde ya da acil nakit durumlarında kredi kullanmak doğru bir çözüm yolu olmaktadır. Kredi kullanıp hayalini kurduğunuz evi ya da arabayı alabilir veyahut harika bir tatile gidebilirsiniz. Fakat bankalar her önüne gelene kredi vermemektedir. Bankadan kredi çekmek için belli başlı bazı şartlar vardır. İşte size kolay kredi nasıl çekilir diyenler için işinizi kolaylaştıracak kolay kredi çekme yöntemleri.

 • Hemen Maaşınıza Güvenmeyin, Bankalar Önce Notunuza Bakıyor.

Kredi almanın belirli şartları bulunmaktadır. Pek çok birey kazancına ya da aldığı maaşa güvenerek bankalara gitse bile sonrasında eli boş dönebilmektedir. Geçmiş zamanda yapılan bir ihmal ya da hata, unutulmuş bir ödeme bankaların hafızasında yer edinmektedir. Kolay kredi çekme konusunda en büyük engellerden birisi “kara liste”dir. Bu yüzden hala 10 milyon kişi krediye ulaşamamaktadır. Bu durumda geleceğe yatırım yapmak için şimdiden önlem almak en mantıklı yoldur. İşe kredi notunuzu öğrenmekle başlayabilirsiniz. Rahat bir şekilde kredi alabilmeleri için tüketicilerin kredi notu ortalaması en az 1500 ve üzerinde olmalıdır. Kredi notu bu sınırın altında olduğunda anında kolay kredi gibi hizmetlerden faydalanmak mümkün olmamaktadır. Çünkü bankalar ilk olarak kredi notunuza bakmaktadır. Bir banka şubesine giderek ya da banka mobil uygulamaları aracılığıyla “İndeks risk raporu” kullanımıyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu işlem için 7-8 lira gibi küçük bir ücret talep edilmektedir. Notunuz ne kadar yüksek olursa o kadar yüksek tutarlı ve ucuz kredi çekebilirsiniz. Telefon faturası, su, elektrik, kredi ve kart ödeme alışkanlıkları kredi notunuza etki etmektedir. Bir gün gecikme bile bu notu düşürmektedir. Böylesi bir durumla karşılaştığınızda detaylı incelemeler yaptırmak sizin için faydalı olabilmektedir.

 • Mevcut Borçlarınızı Gözden Geçirin.

Türkiye’deki bankaların hepsi kişinin mevcut borçluluk durumlarını birbirleri ile paylaşmaktadırlar. Böylelikle hangi bankaya kredi başvurusunda bulunursanız bulunun, bankaların sistemleri borçları gösterecektir. Mevcut borçluluk durumunun yüksek olması kredi başvurusunun olumsuz olarak sonuçlanmasının en önemli nedenlerinden biridir. Bu nedenle bankalara olan kredi ile varsa ve limiti yüksekse kart borçlarını tekrardan gözden geçirmeniz gerekmektedir.

 • Takibe Düşmekten Sakının!

Önceden alınan kredi ya da kart borcunda 90 günden fazla gecikme olup yasal takip başladıysa borcu kapatsanız bile 5 sene boyunca kredi çekemezsiniz. Bankalar, ödenmemiş borçlar sebebiyle sizinle iletişime geçtiklerinde mutlaka dikkate alın. 90 gün sonunda 7 günlük bir ek süre tanınmaktadır. Bu süre geçirildiğinde bankalarla ilişkilerin düzelmesi yıllar almaktadır. Bu nedenle takibe düşmekten sakının!

 • Birden Çok Başvuru Notunuzu Düşürür.

Kolay kredi çekmek isteyenler için bir diğer önemli nokta birden çok bankaya kredi başvurusunda bulunma konusudur. Bir bankadan reddedildiğinizde diğer bankalardaki başvurular için notunuz düşmektedir. Yani her başvuru kredi notunun düşmesi demektir. Çünkü kredi almak için en önemli engel borçluluk durumudur. Ödemeler düzenli yapılsa bile kredi ya da kart borcu gelirden fazlaysa kredi alımı zorlaşmaktadır. Kredi notunun yüksek olması da bu durumda pek işe yaramayabilir.

 • Adınıza Ne Kadar SGK Primi Yatırılıyor?

Bankalar, kredi notuyla birlikte kaç yıl, nerede çalıştığınıza ve ne kadar süredir adınıza SGK primi yatırılmakta ona bakmaktadır. Çoğu banka, kredi başvurusunda bulunan işçinin bir işyerindeki son 6 ve 12 aylık sigortalı olup olmama durumuna da dikkat etmektedir. Uzun zamandır aynı işte çalışmakta olanlar daha hızlı ve cazip faizli kredi kullanabilmektedir. Bankalar, çekilecek krediye karşın ipotek ve rehin olsa bile maaş bordrosu ile gelir belgesi istemektedir.

 • Talep Edilen Kredide Aylık Gelir Ve Geri Ödeme Vadesi Ve Tutarı Oldukça Önem Teşkil Etmektedir.

Bankadan çekilecek kredinin miktarından çok daha önem taşıyan bir nokta varsa o da kredinin aylık taksit seçeneği yani vadesidir. Kredi başvurusu yapılırken 12, 36 veya 48 gibi vade seçeneklerinden de seçimler yapılması gerekmektedir. Burada önem teşkil eden husus; aylık kredi taksit tutarının aylık gelirin yarısında fazla olmamasıdır. Mesela; belgelenen aylık gelir 5000 TL ise her ay ödenecek kredi taksiti en fazla 2500 TL olabilir. Tabi bu hesabın içine mevcut borçların ödemesi de katılmalıdır. Yani örnek vermek gerekirse; aylık gelir yine 5000 TL varsayıldığında şu an hâlihazırda aylık 500 TL gibi bir kredi taksiti ödenmekteyse, yeni yapılacak kredi başvurusunun aylık taksit tutarının 2000 TL den fazla olmaması gerekmektedir. Bu nedenle belgelenen aylık geliri, bankalara bulunan mevcut borç ve vade seçimini göz önünde bulundurarak tutarlı seçimler yapmanız sizin için olumlu sonuçlar almanın yolunu açacak önemli bir gereklilik olmaktadır.

 • Başvuru Esnasında Yanlış Ve Yanıltıcı Bilgi Vermekten Kaçının.

Küçük değerlendirmeler yapıp doğrudan hesaba geçirmek üzere anında kredi vermekte olan bankalar için başvuru esnasında verilecek olan ilk bilgiler her daim önem teşkil etmektedir. Çünkü ilk defa başvuru yaptığınız zaman bankalar, verilen bilgileri kayıt altına almaktadır. İlk başvuru sonrasında yapılan diğer başvurularda kayıt altına alınan ilk bilgiler değerlendirilerek daha hızlı sonuçlar elde edilmektedir. Bu nedenden dolayı ister SMS yoluyla isterseniz de internet aracılığıyla kredi başvurusu yaparken bankalar tarafından sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak verin. Bu bilgiler içinde yer alması muhtemel olan noktalar: TC kimlik numarası, ad, soyad ve eğer istenmekteyse aylık gelir miktarının doğru olarak girilmesi ve yanıltıcı bilgi vermekten kaçınılması size kolay kredi noktasında artı bir puan sağlamaktadır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir