"Enter"a basıp içeriğe geçin

Konut Kredisi Hesaplama – Ev Kredisi Hesaplama

Konut Kredisi Hesaplama

Bir konut kredisi hesaplama , varlığınızı bankalara teminat olarak sağlayarak fonlardan yararlanabileceğiniz bir tür teminat kredisidir. Bu, borçlunun yüksek bir kredi tutarından ve uzun süreli geri ödeme tenorundan faydalanmasına yardımcı olduğu için popüler bir finansman şeklidir.

Bir konut kredisi genellikle bir ev veya ticari bir mülk gibi taşınmaz bir varlığa karşı yaptırılan bir kredidir. Borç alan, bankaya toplam kredi tutarını ödeyinceye kadar varlığı teminat olarak tutar.

Konut kredileri 3 çeşittir:

  • Normal konut kredileri,
  • Ticari emlak kredileri,
  • Mülkiyet kredileri

Bir konut kredisi hesaplama veya ticari emlak kredisi hesaplama, sadece bir ev veya ticari alan satın almak için kullanılabilir. Öte yandan, mülke karşı kredinin kullanım alanı kısıtlaması yoktur. Yurtdışı eğitim, düğün, ev yenileme vb… Bir gün tamamen kendisinin olan bir evin sahibi olmak herkesin hayalidir. Ve konut kredisi yardımıyla, herkes bu rüyasını gerçekleştirebilir. Ev satın almak için yeterli sermayeniz yoksa, siz de konut kredisi çekerek bir ev satın almayı düşünebilirsiniz. Sahip olunan bir mülk, şu anda sahip olabileceğiniz en değerli varlıktır.

Bir konut kredisi veya diğer adıyla ev kredisi, bir ev satın almak için bir finans kurumundan veya bankadan alınan toplam para anlamına gelir. Konut kredileri ayarlanabilir veya sabit faiz oranı ile ödeme koşullarından oluşur. İnsanlar genellikle bir ev / daire veya bir ev yapımı için arsa satın almak ya da mevcut eve tadilat, uzatma ve onarımlar için konut kredisi alırlar. Mülk, kredinin geri ödenmesine kadar borçluya menkul kıymet olarak ipotek ettirilir. Banka veya finans kurumu, kredinin ödenmesi gereken faizle birlikte geri ödenene kadar mülkiyete ait mülkü veya tapuyu tutacaktır.

Konut kredileri için faiz oranları, borçlunun ihtiyaçlarına uygun olarak sabit veya değişken ya da kısmen sabit ve kısmen değişken olabilir.

Konut kredisi türleri

Türkiye’de bir dizi farklı konut kredisi vardır. Konut kredileri genellikle faiz oranı türüne veya amaca göre sınıflandırılır. Aşağıda bu seçeneklerin her ikisini de daha ayrıntılı olarak ele alıyoruz.

Faiz türüne göre konut kredisi türleri

İnsanların bildiği en yaygın konut kredisi türleri değişken oranlı konut kredileri veya sabit oranlı konut kredileridir, ancak bundan daha fazla seçenek vardır. Ev satın alma işleminize en uygun olanı düşünürken aşağıdaki seçeneklere göz atın:

Değişken faizli konut kredisi

Değişken faizli kredi, faiz oranının konut krediniz süresince artacağı ve düşeceği (değişeceği) anlamına gelir. Bu, resmi döviz oranındaki hareketlere yanıt olabilir veya sadece finansal kurumunuz tarafından verilen bir ticari karar olabilir. Değişken faizli bir kredinin ana avantajı esnekliktir. Minimum aylık geri ödemenizi karşılamanız gerekirken, isterseniz genellikle daha fazla ödeme yapabilirsiniz. Ara vermek için sabit bir dönem olmadığından, herhangi bir mola ücreti yoktur, bu nedenle mülkünüzü satabilir ve sabit oranlı bir ev kredisine uygulanacak ekstra ücretler ve masraflar olmadan taşıyabilirsiniz. Değişken faizli bir kredinin ana dezavantajı, minimum geri ödeme tutarınızın herhangi bir zamanda artabileceği veya düşebileceğidir. Sıkı bir bütçeniz varsa, bu sizin için gerçek bir sorun olabilir.

Sabit oranlı konut kredisi hesaplama

Konut kredilerindeki sabit oranlar şu anda oldukça düşüktür. Sabit oranlı bir kredi, faiz oranının belirli bir süre için “sabit” olduğu anlamına gelir – genellikle 1, 2,3, 4 veya 5 yıl. Sabit oranlı bir kredinin ana avantajı, size sabit vadede kesin geri ödeme yapmasıdır; Faiz oranının belirli bir süre boyunca artmaması (veya düşmemesi) garanti edildiğinden, maliyetlerinizi bütçelemenin bir yolu olabilir. Sabit oranlı bir kredinin ana dezavantajı esnekliktir: genellikle büyük ek ödemeler yapılamaz ve sabit sürenin bitiminden önce konutu satmaya karar verirseniz “kesinti ücreti” ile karşılaşabilirsiniz.   Bankaların Güncel Kredi Faiz Oranları nı merak ediyorsanız linke tıklayarak diğer yazımızı okuyabilirsiniz.

Ev Kredisi Hesaplama

Ülkemizde konut kredisi ile alakalı en çok merak edilen detaylardan biri konut kredilerini hesaplama işlemi olmaktadır. Konut kredisi hesaplama, konut kredisi aldıktan sonraki aylık ödeme ve toplam ödeme tutarını hesaplama anlamına gelmektedir. İnternet üzerinde bunu yapabileceğiniz tonla farklı araç bulunsa da, en doğru bilgiyi alabileceğiniz ve işlemi yapabileceğiniz yer, bankaların resmi internet siteleri olmaktadır. Bankaların resmi internet sitelerindeki konut kredi programlarına girerek ihtiyacınız olan kredi miktarını ve vade süresini seçerek güvenle konut kredisi hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey kredi tutarını girmek, vade süresini seçmek ve sonrasında hemen hesapla butonuna tıklamaktır. Fakat yine de belirtmek isteriz ki, bankalarla görüştüğünüzde herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için en doğru konut kredisi hesaplama işlemi için lütfen bankaların resmi internet sitelerini tercih ediniz.

Özet
Konut Kredisi Hesaplama - Ev Kredisi Hesaplama
Makale Adı
Konut Kredisi Hesaplama - Ev Kredisi Hesaplama
Makale Tanıtımı
Ülkemizde konut kredisi ile alakalı en çok merak edilen detaylardan biri konut kredilerini hesaplama işlemi olmaktadır. Konut kredisi hesaplama, konut kredisi aldıktan sonraki aylık ödeme ve toplam ödeme tutarını hesaplama anlamına gelmektedir.
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir