"Enter"a basıp içeriğe geçin

KREDİ NOTU DÜŞÜK KİŞİLERE KREDİ VEREN BANKALAR

Birçok kişi farklı ihtiyaçlarından ve bu ihtiyaçlara nakit yetiştiremediğinden ötürü bankalardan kredi çekme talebinde bulunurlar. Bankalar tarafından bu talepler değerlendirilirken kişilerin ilk olarak kredi notlarına bakılmaktadır.Yüksek kredi notuyla kredi çekmek isteyen kişilerin taleplerine bankalar tarafından olumlu yaklaşılmaktayken düşük kredi notuyla kredi çekme isteğinde bulunan kişilerin talepleri pek çok banka tarafından reddedilmektedir.Ancak düşük kredi notuyla ihtiyaç kredisi vermekte olan bankalar da yok değildir. Hatta bazı bankalar kredi notsuz ihtiyaç kredisi bile vermektedirler. Bu bankalardan kredi talebinde bulunulursa kabul edilme olasılığı daha yüksek olmaktadır.

Kredi notları 0 ile 1900 arasında değişmektedir. 1500 puan ve üzeri puana sahip kişilerin kredi alma konusunda ciddi bir sıkıntı yaşama gibi bir durumla karşılaşmaları söz konusu olmamaktadır. Ancak kredi puanı 700 ve altında olan kişilerin taleplerinin olumlu olarak sonuçlandığı bankaların sayısı neredeyse yok denecek kadar az sayıdadır. 700 ile 1500 arası bir puan sahibi olan kişiler, pek çok bankaya kredi başvurusunda bulunarak kredi kullanabilmektedir. Ama kredi çekmenin sadece kredi notuyla olmadığı ve talebin kesin bir şekilde kabul edileceğinin garantisinin olmadığı unutulmamalıdır.

Peki, düşük kredi notu bulunan kişiler nasıl kredi çekebilirler?

Düşük kredi notu sahibi olan kişilerin kredi kullanabilmesi için belli durumlar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kredi kartı edinme yoluyla kredi notunu yükseltmekten geçmektedir. Kredi kartı edinip 12 ay vade seçeneğini kullanarak nakit avans kullanımı ile aktif, hızlı ve düzenli kart kullanımı kredi çekme konusunda oldukça faydalı olabilmektedir.

Ayrıca kredi notu düşük olan kişilerin uygulayabilecekleri yöntemler içinde teminat gösterme, kefil gösterme ve gelire göre düşük miktarda kredi kullanma gösterilebilir.

 1. Teminat gösterme

Kullanılmak istenen kredi için teminat gösterme, kredinin ödenememe riskinin azaltılması ya da ödenemediği zamanlarda kredi miktarının geri alınabilmesi bakımından başvurunun onay alma olasılığını yükseltmektedir. Bunun yanında kredi için teminat olarak gösterilmek istenilen taşınmaz ya da taşınır malların krediye uygun olup olmadığı gibi şartları da taşıması gerekmektedir. Taşınmaz mallar için krediye uygun mu değil mi diye anlamak belli şartları taşıyıp taşımadığını gözlemlemek için banka tarafından söz konusu taşınmaza gayrimenkul değerleme uzmanları yani eksperler gönderilmektedir. Bu eksperler tarafından verilecek olan kredi uygunluk raporları ve fiyat bilgileri ile bankalar gösterilen teminatın kabul edilip edilmemesi gerektiğine karar verirler.

Teminat Diye Gösterilecek Olan Taşınmazlarda Bulunması Gereken Özellikler

 • Teminat gösterilen şey konutsa tapuda nitelik olarak “mesken” yazması gerekmekte ve kat irtifakı ya da mülkiyet sahibi olması gerekmektedir.
 • Teminat gösterilen şeyin tapusu işyeriyse kat irtifakı ya da mülkiyet sahibi olması gerekmektedir.
 • Teminat diye gösterilmek istenen bütün gayrimenkullerdeki plan ile proje harici ek yapılar ve tadilatlar olmamalı ya da sonradan yapılmış olan işlemlerin söz konusu konutun projesine işlenmesi gerekmektedir. (Bazı durumlar istisna olarak gösterilebilir.)
 • Eğer taşınmaz birden çok kişi üzerine kayıtlıysa ipotek işlemlerinde tüm hak sahiplerinin tapuda imza atması ya da vekâlet vermeleri gerekmektedir.
 • Tapu üzerine ipotek konulacağından dolayı tüm hak sahipleri ile eşlerinin yasal olarak izinleri gerekmektedir. Aksi takdirde ipotek işlemi yapılamamaktadır.
 • İpotek edilmesi istenen taşınmaz hala yapımına devam edilen yeni bir yapıysa en az %80 oranında bitirilmiş olması gerekmektedir.
 • Kefil gösterme

Kefil, bir kişinin alım satım işlemlerinde, alıcı olan kişinin söz konusu parayı ödememesi veya gerekli şartları yerine getirmemiş olması durumlarında, o kişi için parayı ödemeyi kabul eden kişidir.

Düşük kredi notuyla kredi çekme durumlarında kredi almak için kullanılan diğer bir yöntem; kefil göstermedir. Bankaların kefil olacak kişiyi kabul etmesi için gerekli bazı kurallar vardır. Kefil olacak kişi, kredi çekebilecek koşulları sağlamalı ve kredi notu kredi için yeterli olmalıdır. Ayrıca kefilde sicil kaydı bulunmaması ve SGK kaydının olması gibi koşullar aranmaktadır. Bunun yanı sıra bankalar tarafından kara listede adının geçmemesi de gerekmektedir.

Düşük Kredi Notu Sahibi Olan Kişilere Kredi Vermekte Olan Bankalar Hangileridir?

Son yıllarda bankacılık anlayışı hızlı bir şekilde değişim ve gelişim göstermektedir.  Teknoloji sayesinde şubeye gitmeden işlemlerin yürütüldüğü dijital bankacılık her geçtiğimiz gün daha da hayatımızda yer edinmektedir. Bu tür hizmetleri benimseyen bankaların kişilerin taleplerine daha olumlu yaklaştıkları da aşikâr bir gerçektir. Özellikle hem tanınmak hem de tercih edilmek için diğer bankalara kıyasla kredi konusunda kişilere daha çok kolaylık sağlayan herkese kredi veren bankalar bulunmaktadır. Bu bankalardan başı çeken birkaçı şu şekildedir:

 • N kolay kredi ile Aktif Bank
 • CEPTETEB ile Türk Ekonomi Bankası
 •  E-Kredi ile ING Bank

Kredi taleplerini doğrudan internet üzerinden alan bu bankalar, kredi başvurusu sırasında hiçbir belge ya da kefil talep etmemektedirler. Sistem üzerinden girilen bilgiler, kredi notları ve gelirler incelenmektedir. Elde edilen bu veriler aracılığıyla kısa bir süre içinde başvuruda bulunan kişilere kredi sonucu bildirilmektedir. Bu bankalardan bu şekilde 30.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi alınabilmektedir. Ancak her talepte bulunan kişiye bu tutarın verilmesi durumu söz konusu değildir. Kredi notu ile alakalı olarak farklı miktarda krediler de verilebilmektedir.

Özet
KREDİ NOTU DÜŞÜK KİŞİLERE KREDİ VEREN BANKALAR
Makale Adı
KREDİ NOTU DÜŞÜK KİŞİLERE KREDİ VEREN BANKALAR
Makale Tanıtımı
Kredi notu düşük olan kişilere ihtiyaç kredisi verme olasılığı yüksek bankalar N kolay kredi ile Aktif Bank CEPTETEB ile Türk Ekonomi Bankası E-Kredi ile ING Bank
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir