"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi puanı nedir? Kredi notu ne işe yarar?

Kredi Puanı Nedir Ne İşe Yarar?

Bankalar vatandaşların nakit ihtiyacını gidererek ticaret yapmakta olan kurumlardır. Bankaların temel para kazanma usulleri insanlara faiz ile kredi sağlayarak para kazanmaktır. Bankalardan kredi almak için bazı şartların tam ve yerinde olması gerekmektedir. Bu şartların yerinde olması durumunda kredi verilmektedir. Bu şartların bazılarının veya tamamının yerinde olmaması durumunda kredi ödemesi yapılmamaktadır.

Bankalar kredi verdikleri kimselerin araştırmasını detaylı olarak yapmaktadır. Bu araştırmanın sebebi verilen kredinin geri dönüp dönmemesini tespit etmek maksadı iledir. Bu araştırmaların ayrıntılı olarak yapılmasına rağmen her yıl binlerce kişi kredilerini ödemeyerek bankaları zor durumda bırakmaktadır. Bankalar bu gibi durumlar ile karşılaşılma riskini azaltmak adına bazı kriterler getirerek, bu kriterlere göre müşterilere kredi sağlamaktadır.

Kredi Puanı Nedir?

Bankalar kişilerin daha önceki banka geçmişlerini puanlayarak bir fikir edinmektedir. Bu puanın yüksek olması demek, kişinin daha önce bankalar ile çalışmasının olumlu olduğu, kişinin bankalara olan borcuna sadık olduğu anlamına gelmektedir. Kredi puanının düşük olması demek ise bu kişinin bankalar ile arasında zamanında ödeme sıkıntıları olduğunun göstergesidir.

Bankalar ile olan ilişkiler kredi kartı ödemeleri, kredilerin zamanında ödenmesi kredi notunu belirleyen başlıca faktörler arasında yer almaktadır. Son zamanlarda kişisel faturaların ödenmesi konuları da kredi notuna tesir etmektedir. Telefon faturaları, elektrik ve su faturaları gibi faturalarında ödenmesi veya ödenmemesi kredi notunu etkilemektedir.

Kredi Puanı Aralıkları

Kredi puanı aralıkları bulunmaktadır. Bu aralıklar çerçevesinde kredi alınması mümkün olmaktadır. 0 ile 699 puan aralığında bir puana sahip olan kişi kredi puanı en düşük ve en fazla risk teşkil eden gurup anlamına gelmektedir. Bu gurubun kredi çekmesi mümkün değildir.

700 ile 10+99 arası ise risk düzeyi bir öncekine göre bir parça iyi olan seviyeyi ifade etmektedir. Bu gurup içerisinde bulunan kişiler bir ipotek veya kefil göstermeleri kaydı ile kredi çekmeleri mümkün olmaktadır. Bunun dışında bu kişilerin kredi kullanma gibi bir şansları bulunmamaktadır.

1100 ile 1499 puan aralığındaki kişilerin kredi alma açısından çok büyük bir riskleri bulunmamaktadır. Bu kişiler maaşlarının el verdiği ölçüde kredi almaları mümkün olmaktadır. Bu kişilerin her istediği krediyi almaları gibi bir durum söz konusu değildir. Bu kişilerin gelir düzeylerine göre kredi verilmesi sağlanmaktadır.

1500 ile 1700 arasını kredi notu en yüksek olarak bulunan kredi notu olarak bilinmektedir. Bu kredi notu gelir düzeyi yüksek olan ve daha önce bankalar ile sorunu bulunmayan kişilere verilen bir kredi notudur. Genel itibari ile istedikleri her krediyi bankalar memnuniyet ile vermektedir.

Kredi Notunu Etkileyen Bir Diğer Faktör

Kredi notunu etkiyen bir diğer faktörde gelir düzeyidir. Gelir düzeyine göre mevcut puan değişmektedir. Aylık geliri 20 bin TL olan bir kişi ile aylık geliri 2 bin TL olan bir kişinin kredi notunun aynı olması beklenemez. Bu durum bankalar ile olumlu çalışma süreci ile etkilenen bir puan değildir. Bankalar bu durumu da göz önünde bulundurarak, alınacak olan kredinin geri dönüşü ile ilgili tedbir almaktadır.

Kredi puanı uygulaması her banka tarafından uygulanmaktadır. Her banka ortak bir platform aracılığı ile bu puanı görmektedir Puanı 1200 olan bir kişi Türkiye de ki hangi bankaya giderse gitsin puanının 1200 olduğunu görecektir. Bu örnekten de anlaşılacağı gibi bir bankadan kredi notumuzun düşüklüğü gerekçesi ile verilmeyen bir kredi diğer bankalar tarafından da verilmesi mümkün olmamaktadır. Bu açıdan yorulmaya gerek bulunmamaktadır.

Özet
Makale Adı
Kredi puanı nedir? Kredi notu ne işe yarar?
Makale Tanıtımı
Bu makalemde kredi puanının ne olduğunu bilmeyen kişiler için detaylıca anlattım. Ayrıca kredi notunun nelere etki ettiğini kredi çekerken ne kadar önem arz ettiğini detaylandırdım.
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir