"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Yapılandırma Nedir? Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

İnsanlar hem acil nakit ihtiyacı duyduklarında hem de gayrimenkul alımı yaparken bankalar tarafından sunulan kredilerden faydalanmaktadırlar. Ama bazı durumlarda evdeki hesap çarşıya uymayabilmektedir. Faiz indirimlerinin ardından bankalar, kişiye kolaylık sağlamak amacıyla yapılandırma uygulaması yapmaya başladılar. Bu tür durumlar karşısında kredi yapılandırma yöntemine başvurmak birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Peki, kredi yapılandırma nasıl yapılır?

Kredi Yapılandırma Nedir?

Kredi yapılandırma sistemi yani diğer bir deyişle refinansman, mevcut kredi borcunun güncel yapılandırma faizi oranı ile yeniden hesaplanması demektir. Yapılandırma yapılarak vade süresi de uzatılabilmekte ve aylık taksit tutarları da azaltılabilmektedir. Yapılandırmada faiz oranları, güncel faizlerin oranları ile kıyasladığında farklı olduğundan dolayı ilgili bankanın yapılandırma faizi oranı kaç öğrenilmesi gerekmektedir. Eğer banka tarafından sunulan yeni faiz oranı, ödenen kredi şartlarından daha uygunsa yeni faiz oranından sonra kalan borç yeniden vadelendirilmektedir. Banka yapılandırma talebini reddederse diğer bankalardan borç transferi talebinde bulunulabilmektedir.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılmaktadır?


Kredi borcunun yapılandırması 2 şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki; faizler düştüğü zaman mevcut kredi faiz oranının düşürülmesi için yapılacak yapılandırma, diğeri ise; ödemekte zorlanılan kredi ya da kredi kartı gibi borçların düzene girmesi için yapılan yapılandırmadır.

Faizlerin düşmesiyle yapılan yapılandırmalarda, banka tarafından kredi, peşin şekilde kapanmış gibi gösterilerek yeni faiz oranları üzerinden yeniden hesaplanır ve tekrardan kredi vadelendirilir. Ödemesinde zorlanılan borçların düzenlenmesi için yapılan yapılandırmalardaysa, kredi ya da kredi kartı borçları ile gelir durumunun gösterildiği belgeler başvurulacak bankaya iletilir. Bankalar da verilen belgelerle birlikte kredi notuna bakarak bir değerlendirme yapar ve olumlu ya da olumsuz talebi sonuçlandırır. Sonucun olumlu olması halinde borcun bulunduğu bankaya çekilen kredi miktarı üzerinden borç kadar transfer işlemiş gerçekleştirilir. Böylelikle yeni banka tüm borçları üzerine almış olmaktadır.


Konut Kredisinin Yapılandırılması

Yapılandırma konusunda en fazla tercih edilmekte olan kredi ürünü konut kredisidir. Yüklü miktarda ve uzun vadeler ile alınmış kredi ürünü olan konut kredisinin yapılandırılması imkânı kişinin cebinden çıkacak olan geri ödeme miktarının azalmasını sağlamaktadır. Yüksek faiz oranına sahip konut kredisi alındıysa ilgili bankanın güncel yapılandırma faiz oranı öğrenilerek mevcut taksitlerin azaltılması, maliyetin düşürülmesi ve güncel düşük faiz oranlarından yararlanılmak için yapılandırma talep edilebilmektedir. Özellikle de devlet bankalarında konut kredisi faiz oranlarının %0,99’a çekilmesi sonrasında gündeme gelmiş olan yapılandırma imkânı sayesinde kişilerin planlanmış ödemelerden daha az ödeme yapmalarına imkân tanınmaya başlandı.

Kredi Kartı Borcunun Yapılandırılması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından banka kredi işlemleri ve kredi kartları ile ilgili değişiklikleri içeren yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin ardından kredi kartı borcu bulunup da ödemekte zorluk yaşayan kişiler için kredi kartı borcunun yapılandırılması uygulaması ortaya çıkarıldı. Ancak bu uygulamadan yararlanabilmek için mevcut kart borcundan dolayı takibe düşülmemiş olunması gerekmektedir. Kredi kartı yapılandırma uygulamasında takibe düşmeyen kişiler için mevcut kart borçları 72 aya kadar yapılandırılarak vadelendirilebilmektedir. Ama bu 72 ay bankanın yapabileceği maksimum taksit sayısıdır. Bankanın istemesi halinde 12 veya 24 ay taksitlendirme de yapılabilmektedir. Kart borcunun kapatılması için diğer bir yöntem de kredi kullanımıdır. Kredi kullanımı ile kart borcunun kapatılmasının tercih edildiği durumlarda en fazla 48 ay vade uygulanabilmektedir. Fakat daha düşük faiz oranlarından yararlanılabilmektedir.

Yapılandırma Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kredi borcu, kişiyi artık ödeyemeyecek hale getirdiyse veya aylık taksit miktarı kişiye yüksek gelmeye başladıysa ve kişi zorlanmaya başladıysa bankaya yapılandırma talebinde bulunulabilmektedir. Ama yapılandırma faizleri ile güncel faizlerin farklı oldukları unutulmamalı ve ona göre bir hesap çıkarılmalıdır.

Kredi Yapılandırmada Hesap Ne Şekilde Yapılmaktadır?

Kredi yapılandırmada hesaplama; güncel faiz oranlarından yapılmaktadır. Yapılandırma talebinde bulunulduğu zaman esasen banka krediye kapatıp yeni faiz oranlarıyla tekrardan bir kredi vermektedir. Bu sebeple bazı durumlarda erken kapama cezası bile alınabilmektedir.

Kredi yapılandırması hangi bankalar tarafından yapılmaktadır?

Kredilerin faiz oranları oldukça yükseldi ve bunun üzerine bankalar önce faiz oranlarını düşürdü, sonrasında ise kredi yapılandırma uygulaması yapmaya başladılar. Peki, hangi bankalar kredi yapılandırıyor? Bu işlemi şu an için Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank uygulamaktadırlar ve böylece müşterilerinin ödemelerinde kolaylık sağlamaktadırlar.

Kredi Yapılandırmasında Dikkat Edilecek Hususlar

Yapılandırma yaptırırken dikkat edilecek en önemli husus yapılacak kar ve zarar hesabıdır. Diğer bir söylemle kredi yapılandırma için doğru zamanın olup olmadığıdır. Çünkü işlemin uygulanacağı zaman kredi yapılandırma koşulları uygun olmayabilmektedir. İlk olarak ödenecek toplam miktar için yeni faiz oranıyla aylık taksit hesaplaması yapılmalıdır. Yalnız faiz oranı ile hesaplama yapmak yanılmalara sebebiyet verebilmektedir. Faiz oranı harici kalan masraflar ile toplam maliyet de işin içinde yer aldığı zaman krediler için farklı sonuçlar çıkabilmektedir. Bu sebepten dolayı başvuru yapılmadan önce bankalar üzerinden karşılaştırmalar yapılması sonucu doğru bir tercih yapılabilmektedir. Bununla birlikte bankalar, kredinin erken kapatılması halinde %0.20 yani binde 2 oranında komisyon alabilmektedirler. Bütün bunlara bakıldığında piyasada yer alan kredi faizleri gözle görülür şekilde düşüş gösterirse ve bunun sonucu olarak kar edilmekteyse başvuru yapılmalıdır.

Özet
Kredi Yapılandırma Nedir? Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?
Makale Adı
Kredi Yapılandırma Nedir? Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?
Makale Tanıtımı
Kredi borcunun yapılandırması 2 şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki; faizler düştüğü zaman mevcut kredi faiz oranının düşürülmesi için yapılacak yapılandırma, diğeri ise; ödemekte zorlanılan kredi ya da kredi kartı gibi borçların düzene girmesi için yapılan yapılandırmadır.
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir