"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tüketici Kredisi – Tüketici Kredisi Hesaplama

Tüketici Kredisi Hesaplama

Tüm spor müsabakalarını Full HD olarak izlemek için televizyonunuzu yükseltmek istiyorsunuz. Ya da belki yaz sıcağını kaliteli bir klima ile yenmek istiyorsunuz. Ya da mutfağınızı yeni üç kapılı bir buzdolabı ile daha kullanışlı hale getirmek istiyorsunuz. Hangi cihaz veya yükseltmeye ihtiyacınız olursa olsun, bunu başarmak için siz de herhangi bir bankadan tüketici kredisi alabilirsiniz.

Tüketici Kredisi Nedir?

Tüketici Kredisi, bankaların müşterilere ev eşyaları ve beyaz eşya hatta kişisel cihazlar satın almaları için sunduğu bir kredidir. Bunlar televizyon setleri, klimalar, ev sinema sistemleri, buzdolapları, dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları, kameralar ve hatta modüler mutfak eşyalarını içerir.

Tüketici kredileri, bir banka veya birikim hesabında kullanılabilir bir kredi bakiyesi bulunmayan müşteriler için mobilya, yeni bir mutfak, elektronik cihazlar veya tatil gibi bir tüketici malına veya ürününe günlük bir ihtiyacı finanse etmek için alınır. Tüketici kredisi terimi ayrıca bir banka hesabında kredili mevduat imkânı, kredi kartı temelli krediler ve perakende sektörü gibi taksitlerle ödeme seçenekleri sunmayı da kapsamaktadır.

Tüketici kredileri bazen tehlikeli olabilir!

Bankaların özel krediler (gayrimenkul kredileri gibi) verdiği diğer kredilerle karşılaştırıldığında, tüketiciler tüketici kredilerini hemen, kısmen ya da hiç geri ödeyememektedir. Temerrüt riskinin artması nedeniyle, tüketici kredilerinin verilmesi bankalar için diğer kredilerden daha risklidir.

Temerrüt riskinin artması nedeniyle, tüketici kredileri doğal olarak diğer kredilerden daha masraflıdır. Ortalama olarak, 2019 yılında tüketici kredileri için yıllık %5 faiz ödenmiştir. Buna karşılık: konut kredileri için ortalama faiz %1.87’dir.

Birçok tüketici kredisi de değişken faiz oranları kullanır, yani faiz oranı borç ödeme döneminde değişebilir, özellikle faiz oranı artabilir ve kredinin geri ödemesi daha masraflı hale gelir! Konut kredisi ile ilgileniyorsanız Konut Kredisi Hesaplama – Ev Kredisi Hesaplama  başlığı altında çok güzel bir yazı hazırladık.

Ne kadar kredi alabilirim?

Tüketici kredisi tutarları bankadan bankaya göre değişir. Ülkemizde birçok bankanın ihtiyaç kredisi programı bulunmaktadır. Çoğunlukla tüketici kredilerini müşterisi olduğunuz bankanın kredi kartları aracılığıyla da kullanabilirsiniz.

Bir Tüketici Kredisinin faiz oranı nedir?

Çoğu banka, geniş bir ürün yelpazesinde rekabetçi faiz oranları ve düşük işlem ücretleri sunar. Tüketici kredisi programlarında 36 aya kadar bir süre içinde geri ödeme yapabilirsiniz.

Tüketici Kredileri için gereken belgeler nelerdir?

Tüketici Kredileri’ne başvururken bazı belgelere ihtiyacınız vardır. Bunlar:

  • Gelir belgesi
  • Kimlik ve imza fotokopisi
  • İkametgah
  • Yakın zamanda çekilmiş fotoğraflar

Serbest meslek sahibi kişiler ve kurumsal müşterilerin farklı belgeler sunmaları gerekebilir. Lütfen başvururken bankanızla bu detayları konuşun.

Kimler Tüketici Kredisi alabilir?

18 yaşın üzerinde maaşlı bir çalışansanız ve her ay sabit bir gelir elde ediyorsanız, tüketici Kredisi almaya hak kazanırsınız. Eğer serbest meslek sahibi iseniz, 21 yaşın üzerindeyseniz ve gelir gösteren vergi beyannameleri verdiyseniz, bir ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

Bir Tüketici Kredisinin faydaları nelerdir?

Bir tüketici kredisi ile ihtiyacınız olan aletleri veya araçları hemen satın alabilir ve borcunuzu zaman içinde ödeyebilirsiniz. Sizin için uygun bir ödeme süresi seçebilir (12, 24 veya 36 ay) ve sizi zorlamayacak aylık taksitlerle geri ödeyebilirsiniz. Bu yüzden, dünya kupası maçlarını kaçırmayın veya bu yaz terlemeyin. İhtiyacınız olan cihazı kolay ve ödenebilir bir kredi ile satın alın.

Tüketici kredileri kimler içindir?

Tüketici kredileri, müsait olan mali durumunun üstünde bir şey satın almak isteyen ve kredi almakta zorlanan kişiler içindir. Tüketici kredileri, bankalar ve kredi birlikleri başvurularını reddettiği zaman bir kişinin kredi almasına izin verir. Borç veren genellikle daha yüksek faiz oranları talep edecektir çünkü bir tüketici kredisi almaya uğraşan kişiler yüksek riskli olarak kabul edilmektedir.

Tüketici Finansman Kredileri Ne İçin Kullanılır?

Tüketici kredileri bir otomobil satın almak, bir evi yenilemek ve hatta kredi kartındaki faiz oranlarını ödemek için kullanılabilir. Özel banka şirketleri, çeşitli satın alımlar için tüketicilere nakit borç verebilir. Özel banka şirketleri insanları borçlanmaya teşvik etmek istemekte ve bu nedenle müşterileri aldatıcı oranlar ve anlaşmalar yapmaya ikna etmek istemektedir. Tüketici kredileri bazen mali durumunuz için tehlikeli olabilir, çünkü birçok insan tüketici kredileri üzerindeki yüksek faiz oranlarını ve ödemeleri karşılayamaz.

Tüketici Kredisi Hesaplama

Ülkemizde tüketici kredileri ile alakalı en çok merak edilen detayların başında tüketici kredisi hesaplama işlemi gelmektedir. Bu işlem alacağınız tüketici kredisinin geri ödemesinin nasıl olacağı konusunda belirleyici rol oynamaktadır. Siz de tüketici kredisi hesaplama işlemi yaparak alacağınız tüketici kredisinin geri ödemesinin aylık ne kadar olacağı konusunda kesin bilgiye ulaşabiliriniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Tabii ki de bankaların internet bankacılığı avantajlarından faydalanarak. Kredi programını kendiniz için uygun bulduğunuz bankanın internet sitesine girin ve kredi hesaplama araçlarını kullanın. Çekmek istediğiniz kredi miktarını ve vade süresini girdikten sonra toplam ne kadar borç ödeyeceğiniz, aylık ne kadar geri ödeme yapmanız gerektiği karşınızda belirecektir. Müşterisi olduğunuz veya kredi çekmek istediğiniz bankanın müşteri hizmetleri ile de iletişime geçebilirsiniz. Müşteri hizmetleri size geri ödemenin ne kadar olacağı konusunda doğru bilgiler verebilir.

Özet
Tüketici Kredisi – Tüketici Kredisi Hesaplama
Makale Adı
Tüketici Kredisi – Tüketici Kredisi Hesaplama
Makale Tanıtımı
Tüketici kredisi hesaplaması nasıl yapılır? Tüketici kredisi hesaplama yapmak için yazımızdan faydalanabilirsiniz. Kredi hesaplama ve ihtiyaç kredileri.
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir