"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Kartı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Ülkemizde kredi kartları oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor olsa dahi insanların başına gelmeyen bazı durumlar nedeniyle de kişiler anlık şekilde panik havası içine girebilmektedirler kredi kartı bloke kaldırma işlemi nasıl yapılır diye düşünmektedir. Kimi zaman bu durum alışveriş sırasında, kimi zaman Telefona gelen Bir kısa mesajla haberdar olunarak kredi kartının bloke olduğu öğrenilebilmektedir. Kredi kartının niçin bloke olduğu merak ediliyorsa bunun pek çok nedeni olabilmektedir. Şifrenin ardı ardına yanlış girilmesi, kredi kartından şüpheli işlemlerin gerçekleştirilmesi, son kullanım tarihinin geçmesi ve daha pek çok neden bunu gerçekleştiren sebepler arasında gösterilebilir. Ama her bloke işleminin farklı nedenleri olduğu gibi bloke kaldırma işleminin de farklı işlem sıraları bulunabilmektedir. Bu yazıda bütün bloke nedenleri ve bloke kaldırma işlemi hakkında sizlere detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Bloke ile ilgili Diğer husussa bloke işleminin kredi kartını kullanan kişi tarafından da yapılabildiğidir.

Kredi Kartının Bloke Olması Ne Demektir?

Kredi kartının bloke olması kişinin karşısına çıkabilecek sorunlardan bir tanesidir. Kredi kartının çalınması ya da kopyalanması gibi durumlar söz konusu olduğunda bloke işlemi kart sahibi tarafından da yapılabilmektedir. Böylelikle kart bloke edilerek kartın güvenliği sağlanmış olur. Ayrıca yeni kredi kartı talebi oluşturularak da güvenli bir biçimde kredi kartı kullanılmaya devam edilebilir. Kredi kartının bloke işlemleri kart sahibi tarafından yapılabildiği gibi bazı durumlarda banka da bloke işlemi uygulayabilmektedir.

Kredi kartının bloke olmasının sebepleri şöyle sıralanabilir:

Kayıp ya da çalıntı durumlarında kredi kartının bloke edilmesi, kredi kartının kopyalanması halinde bloke edilmesi, şifrenin 3 kez ardı ardına yanlış girilmesi sonucunda kartın bloke edilmesi, ATM de kredi kartının unutulmuş olması ve kredi kartının borcunun ödenmemesi durumların karın bloke edilmesi.

Yukarıda bahsi geçen sebeplerden biri, kişinin başına geldiyse kredi kartının neden bloke olduğu anlaşılabilir. Eğer Ortada herhangi bir neden yokken kartın bloke olduğu düşünülüyorsa müşteri hizmetleri aranarak bloke işlemi hakkında bilgiler öğrenilmelidir. Kimi durumlarda yanlış anlamalardan ötürü yapılan işlemlerin şüpheli bulunmasıyla kart bloke edilebilmektedir.

Peki, kredi kartı bloke kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Kimi durumlar söz konusu olduğunda kredi kartı bloke kaldırma kolay olsa bile kimi zamanda işin içinden çıkılmayacak bir hal alabilmektedir. Bazı sebeplerden dolayı bloke işlemlerinin kolay şekilde çözüme ulaşması sağlanabilmekte iken borç nedeniyle kredi kartının bloke olması halinde kişiyi zor adımlar beklemektedir. Hatta borcun miktarı ile gecikme süresinin de göz önüne alınarak Sicilin bozulduğu düşünebilmekte ve kartın blokesinin kalkamayacağı söylenmektedir.

Borç nedeniyle bloke olmuş kredi kartının blokesi nasıl kaldırılabilir?

Kredi kartının borcu ödenmediğinden dolayı bloke olmuşsa kredi kartının kullanımına devam edilmesi için yapılması gereken tek şey borcun tamamının kapatılmasıdır. Kart borcunun ortalama olarak 3 ay bir gecikmeye uğraması limitin durdurularak kartın kullanımının banka tarafından otomatik şekilde iptal edilmesine neden olur. Bu aşamanın ardından kartın borcunun ödenmeden blokenin kalkmayacağı kesin bir şekilde söylenebilir. Ama kredi kartının borcu uzun süre boyunca ödenmediyse bloke işleminin hemen sonrasında gelen aylarda bu borç ile alakalı olarak bankanın yasal yollara da başvurabileceği unutulmamalıdır. Çünkü banka borcun ödenmemesi halinde yasal takip işlemlerini başlatarak borcu tahsil etme yoluna gidecektir. Bu nedenden dolayı sicilde olumsuz etkileneceğinden ötürü borç ödense bile hem yeni kart başvurusu olumsuz değerlendirilecek hem de geçerli kart blokeden çıkarılmayacaktır.

Kredi kartının geçici blokesinin kaldırılması nedir?

Kredi kartının geçici bloke olması kart şifresinin ardı ardına 3 kere yanlış girilmesi nedeniyle meydana gelmekte olan bir bloke uygulamasıdır. Yani kart güvenliği bakımından bankanın başka kişilerin kartın kullanımının engellenmesi amacıyla kredi kartına bloke uygulamasıdır. Bu bloke işlemi geçici bir işlemdir. Gereken güvenlik adımlarının tamamlanmasının ardından kartın blokesi rahat bir şekilde kaldırılabilmektedir.Kredi kartınızı kapatmak istiyorsanız  Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir Kredi Kartı Kapatma Yöntemleri başlıklı yazımızı okumayı unutmayınız.

Hatalı şifreyle kredi kartı bloke kaldırma

Alışverişte ya da ATM’de şifre 3 kere ardı ardına yanlış girildiyse kart geçici olarak bloke edilmektedir. Bu durumda müşteri hizmetleri aranarak bloke işlemi ortadan kaldırılabilir. Kart güvenlik açısından bloke edildiğinden dolayı müşteri hizmetleri arandığında banka çalışanı güvenlik amaçlı birkaç bilgi isteyebilmektedir. Bu güvenlik adımlarının doğru tamamlanmaması durumunda kart tamamıyla bloke edilir.

Kim ya da kimlerin kredi kartı bloke kaldırma işlemi gerçekleşmektedir?

Eğer kredi kartının borcu uzun süre boyunca ödenmedi ise banka bu borcun tahsili için yasal takip işlemlerini başlatacaktır. Kart borcundan dolayı yasal takibe düşmüş kişilerin kartları geçici olarak değil tamamı ile bloke edilir. Bu durumlar ile karşılaşıldığında ödeme düzensizliğinden dolayı kredi notu da düşeceğinden yeni Kart başvuruları da olumsuz değerlendirilmektedir. Ama borç gecikmeye girse bile yasal takibe düşülmeden hemen öncesinde ödeme yapıldığında kredi kartının kalıcı şekilde bloke edilmesinin önüne geçilebilir. Sonrasında ise yapılacak düzenli ödemelerle de kredi notu tekrar düzene sokularak Kredi notunun yükselmesi sağlanabilir. Unutulmamalıdır ki kredi kartı Kredi notunun yükselmesinde en büyük etkisi bulunan bir bankacılık ürünüdür.

 

Özet
Kredi Kartı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?
Makale Adı
Kredi Kartı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?
Makale Tanıtımı
Alışverişte ya da ATM’de şifre 3 kere ardı ardına yanlış girildiyse kart geçici olarak bloke edilmektedir. Bu durumda müşteri hizmetleri aranarak bloke işlemi ortadan kaldırılabilir.
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir