"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Kartı Borç Erteleme Nasıl Yapılır ?

Kredi Kartı Borç Erteleme

Dünyada da oldukça yaygın şekilde kullanılan kredi kartı ülkemizde de pek çok ülkeden daha fazla olarak kullanılmaktadır. Kredi kartı borç erteleme bu kadar fazla kredi kartı kullanılmasından dolayı insanlar tuzağa düşebilmekte ve ödemeler konusunda problem yaşayabilmektir. Kart harcamaları ne kadar artarsa aylık ödeme yükü de o kadar artış göstermekte ve ödemeler konusunda problem yaşama olasılığı daha da yüksek olmaktadır.

Kredi kartının ödemesinin ertelemesi nasıl yapılır? Ödemenin ertelenmesi yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus; kredi kartının ödeme gününün geçirilmemesidir. Olur da kredi kartının son ödeme tarihi geçirilirse bu durum kişinin sicilinde olumsuz olarak bir etki bırakacak ve kredi notunu düşürecektir. O nedenle ekstre atlatma ya da ödeme atlatma gibisinden ek işlemler devreye girecektir. Kart ödemeleri son gününe kadar bekletilebilir ama ödeme yapıldığı sırada oluşabilecek teknik problemler nedeniyle ödemeye engel durumlar söz konusu olduğunda bu risk taşıyan bir seçenek olacaktır. Bu sebepten dolayı ödemelere son ödeme tarihinden 1 gün önce yapmak daha mantıklı olmaktadır.

Kredi Kartı Borç Erteleme Nasıl Yapılır ?

Kredi kartının ödemesinin ertelemesi yapılmadan önce kartın bütün borç bilgilerinin iyice öğrenilmesi gerekmektedir. Kişi borcun tamamını ödeyecek durumda değilse kartın asgari ödeme miktarı ile asgari ödeme oranlarının öğrenilmesi iyi olacaktır. Asgari tutarın ödenmesi de borcu o aylık ertelemiş sayılacağı için şu işlem örnek olarak verilebilir: asgari ödeme miktarı limit gözetmeden bütün kredi kartları için yüzde 30 olarak ticari kredi kartları için ise yüzde on olarak belirlenmiştir. Bütün kredi kartı ekstrelerini ödeyecek durumu olmayan kişi asgari ödeme miktarını ödeme seçeneğini değerlendirmeye alabilir.

Kredi kartı borcunun ertelenmesi için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvurular, kredi kartının bağlı bulunduğu bankaya yapılabilmektedir. Kredi kartı borcunun ertelene bilmesi için ilgili kredi kartının hesap ekstresi kesilmemiş olmalıdır. Hatta kimi bankalar ekstrenin kesileceği günden bir gün önce bu işlemin yapılmasını istemektedir. Kimi bankalar başvuruları internetten kimileri ise şubeden kabul etmektedir. İnternet ya da mobil bankacılık kullanılıyorsa giriş yapılarak kredi kartları menüsünden erteleme seçeneğinin olup olmadığı kontrol edilebilir.

Askeri miktarın ödenmesinde zorluk yaşanıyorsa ekstre atlatma seçeneğine göz atılmasında fayda vardır. Çünkü asgari ödeme miktarının ödenmemesi halinde sicil olumsuz etkilenmekte ve gelecekte yapılacak işlemler sıkıntıya girmektedir.

Internet bankacılığı kullanılmakta ise kredi kartları menüsü üzerinden ilgili kredi kartının ödeme ekranındaki ekstre atlat seçeneği bulunarak ödeme ertelenebilir. İnternet bankacılığından yapılmakta olan işlemler şube ile aynı çalışmakta farklılık göstermemektedir. Bu ekran üzerinden devam edildiğinde Gelecek ayın kaçında ödeme yapılacağı ve ne kadar faiz yansıtılacağı dâhil olarak pek çok bilgiye ulaşılabilmektedir. Karar bir sonraki ekranda verilebilir.

Kişi internet bankacılığını kullanmıyorsa doğrudan şubeye giderek de bu işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Ancak şube ilk olarak kabul etmeyebilir, ödeme isteyebilir. Kimi kredi kartlarında ekstre atlat özelliği olmadığından dolayı şube bu isteği geri çevirebilmektedir. Ama ısrarcı olunmasında yarar vardır.Örnek verilmesi gerekirse; Kredi kartlarının aidatları ve hiçbir masrafı bulunmayan Kredi kartlarının genel olarak ekstre atlatma özelliği bulunmamaktadır. Şubelerden ya da telefon bankacılığından Bu özelliğin olup olmadığı öğrenilebilir.

Ne Kadar Süre İçin Kredi Kartı Borcu Ertelenebilir?

Kredi kartının borçlarının ertelenmeleri belirli süreler dâhilinde gerçekleşebilmektedir. Bu işlem için süre genel olarak 1 ay ya da 9 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Ama kimi bankalarda Bu süre değişebilir. Bu değişimlerin genel olarak dönemsel kampanyalarla ilişkileri vardır ve ona göre şekil alırlar. Başka bir deyişle banka o işlemle ilgili bir kampanya yaptıysa bu kampanya boyunca verilen süre geçerli olmaktadır. Fakat genel olarak en çok 9 aya kadar borç ertelenmesi mümkün olmaktadır.

Kredi Kartı Borç Erteleme de Ne Kadar Faiz Uygulanmaktadır?

Erteleme söz konusu olduğunda uygulanmakta olan faiz oranları farklılıklar göstermektedir. Bankaların ne kadar faiz uyguladıkları yine bankaların Kendi resmi web sitelerinden öğrenilmektedir. Bunun yanında kullanılmakta olan kredi kartının internet sitesinden de bilgi alınması mümkündür.

Kredi kartının borç erteleme de ki uygulanan faiz oranları piyasadaki faiz oranlarından çok çok yukarıda olabilmektedir. Ama ertelenen kredi kartının tutarı küçükse uygulanacak Faizin oranı da az olmaktadır. Yüksek miktarlı borçlarda uygulanacak faizlerin incelenmesi ve bu doğrultuda karar verilmesi fayda sağlayacaktır.

Gecikmede Olan Kredi Kartı Borç Erteleme

Gecikmiş olan kredi kartı borç erteleme kişinin kredi notunda olumsuz etkiler bırakır. Bununla beraber borç erteleme talebi oluşturulduğunda ekranda çıkan gecikmiş kredi kartı borçları bankalar için oldukça olumsuz bir durumdur. O halde banka kredi kartı borcunu ertelemeye bilmektedir. Tabii ki bu durum bankanın inisiyatifindedir. Kimi bankalar bu duruma çok önem verip bu talebi reddetmektedir. Kimi bankalar ise Geciken borçları göz önünde bulundurarak kişiye borç erteleme konusunda kolaylıklar sağlayabilmektedir. Gecikme yaşadığınız kredi kartı borcunuz var ise ve ödemede zorluk yaşıyorsanız banka ile iletişime geçilmesinde ve kredi kartı borcunun yapılandırılması seçeneklerine göz atılmasında fayda vardır. Ancak yapılandırma işleminde borç taksitlendirilmesinin yanında kartın Kullanıma kapatıldığı da unutulmamalıdır.

 

 

 

Özet
Kredi Kartı Borç Erteleme Nasıl Yapılır ?
Makale Adı
Kredi Kartı Borç Erteleme Nasıl Yapılır ?
Makale Tanıtımı
Kredi kartı borcunun ertelenmesi için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvurular, kredi kartının bağlı bulunduğu bankaya yapılabilmektedir. Kredi kartı borcunun ertelene bilmesi için ilgili kredi kartının hesap ekstresi kesilmemiş olmalıdır. Hatta kimi bankalar ekstrenin kesileceği günden bir gün önce bu işlemin yapılmasını istemektedir
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir