"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Kartı Borçları Zaman Aşımına Uğrar Mı?

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı

Bankalar arası Kart Merkezi (BKM)’nin yapmış olduğu son açıklamaya göre ülkemizde kredi kartı kullanan kişilerin sayısı yaklaşık olarak 68.5 milyondur ve bu bahsi geçen kredi kartları ile 71,2 milyar liralık bir harcama yapılmaktadır. Kredi kartları kullanımı günümüzde git gide hızlı bir şekilde artış göstermektedir ve bu kartların alışverişler esnasında sağladığı kolaylıklar göz ardı edilemez boyutlardadır. Ancak sanki ödeme zamanı gelmeyecek gibi bütçeyi aşacak derecede bilinçsiz bir şekilde harcanan kredi kartlarının borçları, kullanıcıların başını ağrıtabilmekte ve pek çok kişi bu borçlar ile boğuşmaktadır.  Kredi kartından harcamalarını yapan ya da yapmak zorunda kalan kişiler ay sonu geldiğinde borçların bir kısmı ya da tamamını ödeyememe sıkıntısı ile karşı karşıya gelmektedir. İşte bu durumla karşılaşan kişilerin çok fazla araştırma yaptıkları ve en çok merak ettikleri konulardan birisi de kredi kartı borçları ödenmezse ne olacağı ve kredi kartı borçlarının zaman aşımına uğrayıp uğramayacağı olmaktadır. Pek çok birey özellikle de son dönemlerde bu konu ile ilgili internet üzerinde detaylı olarak çeşitli aramalar yapabilmektedir. Biz de bu konuda sizlere bilgi verebilmek amacıyla bu yazıyı hazırladık. İşte detaylar…

Kredi kartı için zaman aşımı ne demektir?

Kredi kartı borcu zaman aşımına uğrar mı? Kredi kartları hem ülkemizde hem de dünyada çok yaygın bir şekilde kullanılmakta olan bankacılık ürünlerinden birisidir. Bankalar yasalar çerçevesinde kişilere kredi kartı sağlayarak onlara alışverişlerde kolaylıklar sağlamaktadırlar. Ülkemizdeki borç oranı ele alındığında da oldukça yüksek düzeylerdeki kredi kartları ve borçları öne çıkmaktadır. Bu durumla karşı karşıya kalan müşterilerse borçlarını nasıl kapatacakları ile ilgili çözüm yolları aramaktadır. Akıllarındaki tek soru da kredi kartı borçlarının zaman aşımına uğrayıp uğramayacağı olmaktadır.

Kredi kartı borcu için zaman aşımı ne demektir?

Bankalar kart borçlarının ödenmemesi durumunda yasal takip uygulaması ve işlemi başlatmaktadır. Bankalar tarafından kredi kartı borçları varlık şirketlerine devredildiğinde 20 sene sonra zaman aşımına uğramaktadır. Ama bazı durumlar mevcuttur ki bu duruma engel olmaktadır. Bu borçlar çoğunlukla uzun tahsilat sürelerine sahiptir. Bankalar borç ödenene kadar borçlu kişiyi sık sık telefonla aramaktadır. Yasal takip başlatılmadan önce pek çok ödeme kolaylığı sunulur. Bu kolaylıklardan faydalanamayan müşteriler içinse yasal takip işlemleri başlatılır. Peki, kredi kartı borcu zaman aşımına uğrar mı?

Kredi kartının alınmış olduğu banka, borçlu olan kişiyi icraya verdiği zaman bu durumda zaman aşımı söz konusu olmaktadır. Zaman aşımı için süre 10 yıl olarak belirlenmektedir. Zaman aşımı bittiği zaman borç zaman aşımına uğramış olduğundan dolayı silinmektedir. Ancak, bu süre içinde borçlu olan kişiyi avukatlar ikinci kez icraya verirse eğer, zaman aşımı süresi sıfırlanmaktadır. Yani zaman aşımı geçerliliği kaybetmekte ve yeniden başlamaktadır. Bankanın bu borca dair işlem yapmaması için ya borcun kapatılmış olması yahut da bu borcun 10 sene unutulmuş olması gerekmektedir. Hiçbir banka da tahsil edeceği borcu unutmayacağından dolayı bu ihtimal çok düşüktür. Bu sebeple hiç kimsenin kredi kartı borcunu ödememe gibi bir lüksü olmamaktadır.

Kredi kartı borçlarının devredilmesi

Kart borçları yalnızca kartın sahibi olan kişilerden tahsil edilmektedir. Kredi kartı sahibi olan kişiler 18 yaşına girmiş reşit kişilerdir ve fiili ehliyet sahibi olan bu kişilerin aklı yerindeyse kredi kartı borçları yalnızca o kişiden tahsil edilmektedir. Borçlu olan kişi, eğer ailesi ile birlikte yaşamaktaysa bu evdeki eşyalardan kişiye ait olanlar üzerine icra işlemi uygulanabilmektedir. Bu sebeple, herhangi bir kişinin borcu diğer bir kişiden tahsil edilmemektedir. Ama müşterinin vefat etmesi halinde borç, yakınlarından tahsil edilebilmektedir.

Kredi Kartı Borçları Avukata Devredildiğinde Ne Yapılmalıdır?

Kredi kartı borçlarının avukata devredilmesi demek borcun tahsil edilmesi için artık avukatın devreye gireceği anlamına gelmektedir. yani; kredi kartı borçları varlık şirketine satılmış demektir. Bu durum söz konusu olduğunda da borçlu kişinin borç için arayan avukatla görüşmesi gerekmektedir. Bu görüşme esnasında borç miktarından pazarlık yapılması mümkün olabilmektedir. Böylelikle borç icraya düşmeksizin uygun miktarlar ile kapatılabilmektedir. Aksi takdirde borç icra yoluna gidecektir.

Nasıl Kredi Kartı Borçları Ödenmelidir?

Kredi kartlarına ait borçlar faiz oranlarından etkilendiğinden dolayı çok çabuk bir şekilde yükselebilmektedir. Sürekli bir şekilde kullanıldığı zaman kontrolsüz alışverişlere yol açan bu kredi kartları düzenli olarak ödenmediğinde pek çok sıkıntılı durumu da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle kart kullanıcılarının borçlarını ödeme konusunda titiz davranmaları gerekmektedir. En azından aylık düzenli bir şekilde asgari tutarın ödenmesi dahi kişiyi zor durumdan kurtarabilmektedir. Ama aylık düzenli şekilde dönem borcunun ödenmesi, kişiyi faiz ya da anaparanın yükselmesi gibi durumlara düşmekten korumaktadır. Kredi kartı borçlarında yapılandırmalar yapılarak taksitlendirilebilmektedir. Kişiler böylelikle borcun büyük bir kısmını zorlanmadan rahatça kapatabilmektedir. Bankalar, kişilerden borcu tahsil edene dek takip etmektedirler. Borçların ödenmemesi halindeyse avukatlara vererek icra yolunun kapılarını açan sorunlar ortaya çıkarılmaktadır. Bu noktada; kartın bilinçli kullanımı ve bilinçli tüketim ile alışveriş en mantıklı yol olmaktadır.

 

 

 

Özet
Kredi Kartı Borçları Zaman Aşımına Uğrar Mı?
Makale Adı
Kredi Kartı Borçları Zaman Aşımına Uğrar Mı?
Makale Tanıtımı
Bankalar kart borçlarının ödenmemesi durumunda yasal takip uygulaması ve işlemi başlatmaktadır. Bankalar tarafından kredi kartı borçları varlık şirketlerine devredildiğinde 20 sene sonra zaman aşımına uğramaktadır
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir