"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Kartı Nasıl Alınır? Ve Almak İçin Neler Gerekli?

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Günümüzde alışverişlerde olmazsa olmazları içinde yer alan kredi kartları, benzersiz kampanyaları ve taksit seçenekleri ile geçtiğimiz her gün kullanıcı sayısına yenilerini eklemektedir. Bütün dünya genelinde yaygın bir biçimde kullanılmakta olan kredi kartları alışveriş dünyası içinde kendine her gün daha sağlam bir yer edinmektedir. Peki, kredi kartı nasıl alınabilir? İşte size Kredi kartı nasıl alınır sorusunun yanıtı:

Kredi kartı sahibi olmak aslında çok basittir. Aşağıda yer alan maddelere sahip olan bireyler kolaylıkla kredi kartı alabilirler.

  • 18 yaşından gün almış olmak. (Kişi eğer 18 yaşına girmemişse ebeveynlerinin kredi kartı sözleşmesini imzalaması ile kredi kartı alınabilmektedir.)
  • Kredi notu belli seviyelerde yer almak
  • Belli bir gelir sahibi olmak. (belli bir gelire sahip olmayanlara bankaların inisiyatifleri ile kredi kartı verilebilmektedir.)

Kredi Kartı Alımında Yaş Sınırı

Kredi kartı almak için yaş sınırın olup olmadığı, kredi kartı başvurusunda bulunacak olan birçok gencin merak ettiği konulardan bir tanesini oluşturmaktadır. Genel anlamda bir yaş sınırının bulunmaması ile birlikte 18 yaş altında olan kişilerin kredi kartı alabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. 18 yaşından gün alan herkes kredi kartı için başvuruda bulunabilir. Ancak 18 yaşına girmemiş olan kişilerin kredi kartı alabilmeleri için ebeveynlerinin imzası gerekmektedir.

18 Yaşının Altında Olan Kişiler Nasıl Kredi Kartı Sahibi Olabilir Mi?

18 yaşının altında olanların kredi kartı alabilmeleri için 2 seçenek bulunmaktadır. Bunlar;

  • Ebeveynleri tarafından kullanılan kredi kartından çıkarılacak ek kart
  • Ebeveyn imzası ile alınmış bireysel kart

Bireysel kartta ebeveynlerden birisi kredi kartı sözleşmesini imzalamak zorundadır.

Kredi Kartı Alımında Belgelenebilen Gelir

Kredi kartı alınabilmesi için gelir beyanının yapılması gerekmektedir. Özellikle de yüksek limite sahip kredi kartı istenmekteyse, bu limiti karşılayabilecek olan gelir beyanının yapılması gerekmektedir. Bu nedenle bir gelir belgesi alınarak kredi kartı başvurusunun yapılacak olduğu bankaya başvuruda bulunulmalıdır.

Kredi Kartı Alımında Borç İle Limit Durumu

Kredi kartı sahibi olunabilmesi için ortalama olarak bir kredi notu sahibi olunması gerekmektedir. Bu nedenle de önceden alınmış olan kredi kartlarında borç bulunmaması önem taşıyan bir noktadır. Kredi kartı başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için borçsuz durumda bulunmanın yanı sıra yasal takibe girilmemesi de önem taşımaktadır.

Kredi Kartı Alırken Kredi Notunun Kaç Olması Gereklidir?

Kredi kartı başvurusunun onaylanabilmesi için kredi notunun iyi olması gerekmektedir. Bankalar kredi notlarına göre kendi içlerinde az riskli, çok riskli gibi sınıflandırmalar yaparlar. Bu sınıflandırmalar banka açısından oldukça önemlidir. Kredi puanı 1 ve 699 arası olan kişiler çok riskli grubunda yer alırlar ve bu kişiler yalnızca teminatlı kredi kartı başvurusu yapabilirler. Puanı 700 ve üzerinde olan kişilerse gelir seviyeleri ve çalışma durumlarına göre kredi kartı başvurularına onay alabilmektedirler. Puanı 1900’e en yakın olan kişilerin başvurularının onaylanma olasılığı o denli yüksek olmaktadır.

Kredi Kartı Başvurusunda Gerekli Olacak Belgeler

Kredi kartı başvuruları için genellikle bankalar, istisnai durumlar olmadıkça belge ya da evrak talep etmemektedirler. Ancak kişinin eğer gelir durumu tespit edilememekteyse bu durumda vergi levhası ile maaş bordrosu gibi belgeler banka tarafından istenebilmektedir.

Bankayla Hiçbir İşlemi Olmayan Kişiler Kredi Kartı Alabilirler Mi?

Bankalarla hiç ya da son 5 yıl boyunca işlem yapmamış olanların kredi notu yoktur. Bu sebepten ötürü bu kişiler riskli grubun içinde bulunmaktadırlar. Kredi notu olmayanların kredi kartı başvuruları bankalarca uygun görülmediğinden dolayı reddedilebilmektedir. Ama bankalar, SGK’lı olarak çalışmakta olan kişilerin başvurularını kabul etmektedirler. Yani kısacası bu durum bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur.

Kredi Kartı Alınırken Aranan Sigorta Şartı

Kredi kartı alımında sigorta şartı, kart yönetmeliği içinde kendine yer bulan bir konudur. Yönetmelikte belirtilenlere göre SGK güvencesi bulunmayan ve kayıtlı olarak bir gelir sahibi olmayan kişiler en çok 1000 TL limiti olan bir kredi kartına sahip olabilirler. SGK kaydı olmayan ama kira geliri gibi bir gelir sahibi olanlar içinse süreçler biraz daha farklı olmaktadır.

Bir Kişinin Kaç Tane Kredi Kartı Olabilir?

Kredi kartının belli bir sınırı bulunmamaktadır. Ancak genel olarak kişilerin birden çok kredi kartına sahip olması tavsiyesinde bulunulmaktadır. Acil durumlarda bazen ikinci bir kredi kartına ihtiyaç duyulabilmektedir. Yedek olarak çıkarılacak bu kredi kartları, 180 gün boyunca kullanılmadıkları zaman aidat verilmesi de gerekmemektedir.

Kredi Kartı Limitlerinin Hesaplanması

Kredi kartlarının limitlerinin hesaplanması oldukça kolaydır. Bankalar, kredi kartı limitlerini belirlerken öncelikli olarak kişinin belgelediği gelire bakmaktadırlar. Gelir arttıkça kredi kartının limitinde de artış olmaktadır. Kredi kartı limiti ilk alınan yıl için gelirin en çok iki katı kadar olabilmektedir. İlerleyen dönemlerde ise bu miktar gelirin dört katına kadar çıkabilmektedir.

Kredi Kartında Taksitli Nakit Avansın Hesaplaması

Kredi kartı aldıktan sonra kredi kartından taksitli nakit avans nasıl çekilir? Yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.Kredi kartının limiti ne kadarsa o kadar taksitli nakit avans çekilmesine izin verilmektedir. Nakit avanslarda çekme limiti en çok 15 bin TL olmakla birlikte yönetmelikte belirtildiğine göre en çok 12 ay taksit yapılabilmektedir. Ayrıca kredi kartı borcunun nasıl ödendiğini öğrenmek için diğer yazımızı okuyabilirsiniz.

Özet
Kredi Kartı Nasıl Alınabilir Ve Kredi Kartı Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?
Makale Adı
Kredi Kartı Nasıl Alınabilir Ve Kredi Kartı Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?
Makale Tanıtımı
18 yaşından gün almış olmak. (Kişi eğer 18 yaşına girmemişse ebeveynlerinin kredi kartı sözleşmesini imzalaması ile kredi kartı alınabilmektedir.) Kredi notu belli seviyelerde yer almak Belli bir gelir sahibi olmak. (belli bir gelire sahip olmayanlara bankaların inisiyatifleri ile kredi kartı verilebilmektedir.)
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir