"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir Kredi Kartı Kapatma Yöntemleri

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir ve Kredi Kartı İptali Ne Kadar Sürer

Ülkemizde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta olan kredi kartları borçlu olma bakımından oldukça yüksek konuma sahip bir bankacılık ürünüdür. Gerek ticari amaçlı gerekse de maaş müşterisi olunan bankadan talep edilen kredi kartları sayesinde pek çok alışveriş yapılabilmekte, harcamalar düzenlenebilmektedir. Düzgün kullanıldığı zaman kredi kartları gerçekten bütçeye destek olmakta olan bir araçtır. Ancak bütçe aşılarak harcama yapılması, ödeme gücünün olmadığı zaman yüksek harcamaların yapılması Kredi kartlarında borçlanma durumunu doğurmaktadır. Bu tarz durumlarda insanların aklına direk kredi kartı nasıl iptal edilir sorusu gelmektedir. Bu da kişiyi olumsuz olarak etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Kimi zamanlarda ise bankalar kişilere başvuruda bulunmadan da kredi kartı gönderebilmektedir. Mesela maaş müşterisi olunan banka tarafından kişinin adresine gönderilen bir kredi kartı ile kişi karşı karşıya kalabilir. Bu ihtimal çok yüksektir. Emekli olan kişiler için de aynı durum söz konusu olabilir. Talepte bulunmasalar dahi banka bu kişileri uygun gördüğü zaman kredi kartı hizmetine dâhil edebilmektedir. Tabii ki bu kredi kartlarını kullanım zorunluluğu bulunmamaktadır. İstenildiği zaman iptal etmeksizin kartlar kişide kalabilmek, Böylelikle kredi kartı kullanılmamaktadır. Ancak bu gibi bir durum karşısında kredi kartına ait aidat türünde masraflar işlenmeye devam edecektir. Kredi kartı adrese geldiğinde istenirse kuryeden teslim alınmayabilir, istenirse de teslim alınmasının ardından banka ile görüşülerek kart iptal edilebilir. Peki, kredi kartının iptal edilmesi nasıl yapılabilir?

Kredi Kartının İptal Edilmesi

Kredi kartı nasıl iptal edilir ? Bunun bazı yöntemleri vardır. Plastik kartlar, günümüzde hayatımızın içinde iyice kendine yer edinmiş konumdadır. bu kartların başını kredi kartları çekmektedir. Kredi kartları alışverişlerde kolaylık sağlamanın yanında her alanda kullanılması bakımından kişileri para taşıma derdinden kurtarmaktadır. Kredi kartlarının kullanılması durumunda ortaya çıkacak problemler de bulunmaktadır. Bu problemlerle karşılaşmakta olan kullanıcılar ise kredi kartlarını kapatmayı düşünmekte ve bunun için uğraşmak zorunda kalmaktadırlar. Aslında kredi kartının iptal edilmesi sanıldığı kadar zor bir iş değildir.

Bankalar müşteriyi kaybetmeyi istemezler. Müşteri memnuniyeti en üst seviyelerde tutularak banka ürünlerinin feshini isteyen kişilere ek teklifler sunulmakta, böylelikle kişilerin bankadan ayrılmalarına engel olunmaya çalışılmaktadır. Kredi kartının iptal edilmesinin istenildiği esnada kişi, banka tarafından bu gibi tekliflerle karşı karşıya kalabilmektedir. Elbette ki bu tekliflerin hiçbirinin kabul edilmesi zorunluluğu yoktur. Bu teklifleri, kişi dinleyebilmekte isterse kabul edebilmekte, isterse de reddederek kartı iptal etme işlemini gerçekleştirmektedir. Peki, bu işlem nasıl yapılacaktır?

Kredi kartı nasıl iptal edilir diye düşünüyorsanız bu işleme kredi kartının iptal edilmesi işlemi denilir. bu tür işlemler online yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. Kredili ürünler adı altında kabul edilen kredi kartları tabii ki internet bankacılığı ya da mobil uygulamalar kullanılarak iptal edilememektedir. Bu nedenle kartın iptali için çağrı merkezi aranabilmekte ya da istenildiğinde şubeye ziyaret gerçekleştirilebilmektedir. Kredi kartını iptal etmenin 3 yolu vardır. Bunlar;

  • Müşteri hizmetleri aracılığıyla kredi kartının iptal edilmesi,
  • Çağrı merkezi ya da telefon bankacılığı ile kredi kartının iptal edilmesi,
  • Banka şubelerine gidilerek dilekçenin doldurulması ile kredi kartının iptal edilmesidir.

Kredi kartının iptal edilmesi için bazı koşullar bulunmaktadır. Bunlardan ilki olarak kartın hiçbir borcunun ya da alacağının kesinlikle olmaması gelmektedir. Bu tür bir durum karşısında bankalar kredi kartının iptal edilmesi işlemini kesinlikle kabul etmemektedir. Yani kredi kartının limitinin kullanılmamış olması şarttır.

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir ? Neler Yapılmalıdır?

Kredi kartını kapatarak karttan kurtulmayı isteyen kişiler telefon bankacılığı sayesinde bankaların müşteri temsilcilerine ulaşabilmektedirler. Sonrasında müşteri temsilcisine kredi kartının kapatılmasının istendiği talebinde bulunabilmektedir. Bu noktada yanlış uygulanan kısım kartın iptal edilme talebi değil de kapatılmasının talep edilmesidir.

Kapatılmasının talep edilmesi kredi kartının geçici bir süreyle yani kısmen ya da uzun bir süre ile kullanıma kapanması anlamına gelmektedir. Bu nedenle kredi kartını kapatmak istiyorum dediğinizde kartın geçici süreyle kapatılmasını talep etmekte ve kartı feshetmemektesiniz. Böylelikle bu süre içerisinde banka, kredi kartına uygulanmakta olan aidat, kredi kartı hizmet ücreti ve işletim ücreti gibi uygulamalara devam etmekte ve sonrasındaysa size bu ücretlerin yansımış olduğu bir borç ekstresi göndermektedir. Bu durum ile karşı karşıya kalmamak için kredi kartının iptali yani feshedilmesi istenmelidir.

Kredi kartının feshinde kişi karttan kurtulmayı istemekte ise öncelikle telefon bankacılığı aracılığıyla bankanın müşteri temsilcisine bağlanmalı ve sonrasında kartın iptal edilerek kredi kartı sözleşmesinin fesih edilmesini istemesi gerekmektedir. Müşteri temsilcisi ise kişiyi aksi yönde ikna etmeye çalışacaktır. Kredi kartınızı kapatmayıp otomatik ödeme talimatı vermek istiyorsanız  Kredi Kartından Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Kartı Kapatma İşlemleri

Fesih işleminin gerçekleştirilmesi için bankaya başvurulmasını önerecektir. Bu durum karşısında bir dilekçe yazılarak banka müşterisi olan kişinin 5464 sayılı banka kartları Kanunu’na göre kredi kartları iptal etmeyi isteme hakkının bulunduğu belirtilerek kartın bu madde kapsamında iptal edilmesi istenebilmektedir. Dilekçenin bir örneği bankanın Genel Müdürlüğü’ne iadeli ve taahhütlü olarak postalanarak 7 iş günü beklemek gereklidir. 7 iş günü içinde banka şubelerinden ya da internet bankacılığı üzerinden kredi kartının akıbeti öğrenilmelidir. Eğer kart iptal edilmedi ise kartın iptal edilmediğine dair belgeler temin edilerek banka BDDK’ya yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na şikâyet edilerek banka hakkında işlem yapılması talebinde bulunulabilir.
Bu yollara başvurularak BDDK’ya şikâyete gerek kalmaksızın kredi kartı büyük ihtimalle kapatılmış olacaktır. Eğer ki BDDK’ya başvurulması gerekirse BDDK’nın önceden verdiği emsal karar gereğine göre kişi haklı bulunacak ve kredi kartının iptali sağlanarak kart kapatılacaktır.

Özet
Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir
Makale Adı
Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir
Makale Tanıtımı
Kredi kartını kapatarak karttan kurtulmayı isteyen kişiler telefon bankacılığı sayesinde bankaların müşteri temsilcilerine ulaşabilmektedirler. Sonrasında müşteri temsilcisine kredi kartının kapatılmasının istendiği talebinde bulunabilmektedir.
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir