"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Kartı Üzerindeki Numaralar ve Anlamları

Ülkemizde sıklıkla kullanılan ve neredeyse her bir bireyde birden fazla bulunan kredi kartları üzerinde çeşitli sayı dizisi bulunmaktadır ve bu sayı dizileri bölündüğünde farklı alamlar ortaya çıkmaktadır. Kredi kartlarının ön yüzünde 16 haneli bir sayı dizisi bulunur, bu sayı sayılar ilk rakam; kartın ödeme sistemini gösterir. Bu rakam 4 ise Visa ödeme sistemnine dahildir, 5 ise Mastercard ödeme sistemine aittir.

Kredi kartı üzerinde yer alan ve ilk altı haneden sonra yazan dokuz rakam, kartın müşteri hesap numarasıdır. Bu numara banka tarafından belirlenir ve kişiye özeldir, her müşterinin kendi hesap numarası vardır.

Bir kartın ön yüzünde bulunan bilgilerden bir tanesi de son kullanma tarihidir. Kredi kartının, on altı haneli sayısının altında bulunur ve 4 hanelidir. Örneğin bu alanda 05/21 yazıyor ise; o kartın son kullanma tarihi Mayıs 2021’dir.

Kartların ön yüzünde bulunan 16lık sayı dizisinin ilk rakamı; 1 ve 2 ise bu kart havayolları kartıdır. 3 ise seyahat sektörü kartı, 4 ve 5 ise finans kuruluşlarına ait kartlardır. Rakam 6 ise; ticari kartlar ve banka kartları kapsamındadır. 7 ise petrol sektörüne aittir, 8 ise; telekomünikasyon sektörü kartıdır ve 9 ise; ulusal bazda bir karttır.

Kredi kartı bilgileri günümüzde kötü niyetli kişilerce kopyalanabilmekte ve dolandırıcılık faaliyetleri yapılabilmektedir. Dolayısı ile sahip olunan kredi kartlarının bilgisini kimseyle paylaşmamak gerekmektedir. Eğer kredi kartı bilgilerinizi bir başkası ile paylaşmak durumunda kaldıysanız ve kendinizi güvende hissetmiyorsanız yapmanız gereken müşteri hizmetlerini arayarak kartı iptal ettirmek olacaktır.

Özet
Makale Adı
Kredi Kartı Üzerindeki Numaralar ve Anlamları
Makale Tanıtımı
Kredi kartı üzerinde yazan numaraları herkes merak eder. Bu yazımda kredi kartı numarası nedir ne işe yarar ve kredi kartı üzerinde yazan numaraların bir anlamı olup olmadığından bahsettim.
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir