"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Kartından Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Kredi Kartımdan Otomatik Ödeme Talimatı Vermek İstiyorum

Kredi Kartından Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir? Yapılması gereken periyodik ödemelerin otomatik bir şekilde yapılmasını sağlayan bir özelliktir. Verilecek bir tek komutla ödeme işlemleri otomatik bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Böylece her ay faturaların ödenmesi derdiyle uğraşılmamakta ve zamandan tasarruf edilmektedir. Otomatik ödeme talimatı verilerek su, elektrik, doğal gaz, telefon ve internet gibi düzenli gelmekte olan faturalar kolay bir şekilde ödenebilmektedir.

Otomatik ödeme talimatı, bankadaki vadesiz hesaplardan ya da kredi kartının üzerine tanımlanmış olan ve fatura üzerindeki son ödeme gününde otomatik olarak oradan tahsilatın yapıldığı bir ödeme yöntemidir

Otomatik ödeme talimatı nasıl verilmektedir?

Otomatik ödeme talimatı vermek için internet bankacılığı üzerinde bulunan menülerden yardım alınabilir, müşterisi olunan bankaların şubelerine gidilebilir ya da çağrı merkezleri kullanılabilir. Bununla birlikte bankalar, zaman zaman otomatik ödeme talimatı kampanyaları düzenlemektedirler. Bu kampanyalardan yararlanarak ekstradan puan kazanma ve yıllık kart aidatlarından iltimaslı olma gibi avantajlardan faydalanılabilmektedir.

Birden çok bankadan otomatik ödeme talimatı verilebilir mi?

Otomatik ödeme talimatı yalnızca bir bankadan verilebilmektedir. Birden çok bankadan talimat verilmek istendiğinde söz konusu banka başka bir bankada talimat verildiğini görerek talebi işleme almamaktadır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda mevcut talimatın olduğu bankadan iptal işlemi gerçekleştirilerek başka bir bankaya geçilebilir.

Otomatik ödeme talimatının iptal edilmesi

Kredi kartından otomatik ödeme talimatı nasıl verilir konusunu anlattıktan sonra otomatik ödeme talimatının iptal edilmesi son derece kolay bir işlemdir. Öncesinde başka bir bankaya verilmiş olan faturaların ve diğer masrafların otomatik ödeme talimatının iptal edilmesi için bankanın çağrı merkezine ulaşılabilir veya internet bankacılığı uygulamasından yararlanılabilir ya da doğrudan banka şubesine gidilerek iptal işlemi hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. İnternet bankacılığı uygulamasından ya da mobil şubeden giriş yapılarak ödemeler ve faturalar bilgilerinin olduğu pencere üzerinden kısa sürede otomatik ödeme talimatının iptal işlemi gerçekleştirilebilir. Kredi kartıyla otomatik ödeme yapılması son derece hızlı ve avantajlı bir işlemdir. Otomatik ödeme talimatı verildiğinde sadece faturalar ödenmekle kalmaz ayrıca pek çok çeşitteki fırsatlardan da faydalanılabilir.

Hesapta para olmadığında fatura ödemesi ne olacak?

Otomatik ödeme talimatı verilmiş olan hesabın, hesap gününde bakiyesinin yetersiz olması durumunda hesaptan tahsilat işlemi gerçekleştirilememektedir ve böylece fatura ödenmemiş olmaktadır. Genelde bu tür durumlar söz konusu olduğunda banka, kişiye kısa mesaj ile bilgilendirme yapmaktadır. Bu tür bir durumla karşılaşıldığı zaman faturanın son ödeme tarihi geçirilmeden kısa zaman içinde hesaba para yatırılarak internet bankacılığı aracılığıyla manuel ödeme yapılabilir.

Otomatik ödeme talimatının avantajları ile kampanyaları

  • Faturaların ödeme tarihinin unutularak ödenmemesi gibi durumlardan kurtulmak
  • Zamandan tasarruf etmek
  • Mesai saatlerinin içerisinde fatura ödemeye gidilecek iznin alınmaması gibi sorunların ortadan kalkması ve bunun yanı sıra bekleme derdinden kurtulmak
  • İnternet bankacılığından hesaptaki paranın ne kadarının faturaların ödemesine ayrıldığının net şekilde görüntülenebilmesi
  • Fatura ödemeleri esnasında bankalar tarafından tahsil edilen yıllık aidat ya da hesap kesim ücreti gibi ücretlerin alınmasının ortadan kalkması
  • Kredi notunun yükselmesine olanak sağlamak

Hangi ödemeler otomatik ödeme talimatı verilerek yapılabilir?

Otomatik ödeme talimatı verilerek pek çok faturanın ödenmesi şansına sahip olunabilmektedir. Elektrik, doğalgaz, su, telefon, D-Smart, Digitürk, Tivibu, Türk Telekom hatlı cep telefon faturası, Turkcell hatlı cep telefon faturası, Vodafone hatlı cep telefon faturası, ADSL, kablolu TV, Superonline, kredi kartı ödemeleri, kira, harçlık, taksit ve aidat vs. gibi pek çok özel ödeme otomatik ödeme talimatı ile rahat bir şekilde ödenebilmektedir. Otomatik ödeme talimatının en büyük avantajı faturaların teker teker takip edilmesinin zorunluluğu olmaksızın ödemenin zamanında ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Kredi kartı borçları zaman aşımına uğrar mı sorusunun cevabını merak edenler için güzel bir yazı hazırladık.

Artı Para (KMH) ve Fatura Ödemeleri

Eğer söz konusu kredi kartı üzerine tanımlı olan bir KMH hesabı bulunuyorsa, hesapta para olmaması durumunda bile otomatik ödeme işlemi yapılacaktır. Bunun sonucu olarak tıpkı kredi kartı kullanılıyormuş gibi ödeme yapılmış olacaktır. İstenildiği takdirde KMH özelliği iptal edilebilmektedir.

Peki, artı para nedir?

Nakit ihtiyaçlarının giderildiği, alışveriş yapıldığı ve diğer bankacılık işlemlerinin hesapta para olmasa dahi gerçekleştirilebildiği kredili mevduat hesabına artı para denilmektedir. Yani bu kredili mevduat hesabının en kısa biçimde açıklanması gerekirse, acil nakit ihtiyaçları durumunda hesaba tanımlanmış olan bir kredi çeşididir.

Artı para nasıl işlemektedir?

Artı para sisteminde kullanılmış olan limit ne kadarsa günlük o kadar faiz işlemektedir. Kullanılmış artı paranın ödenmiş olduğu gün kadar faiz uygulanmaktadır. Artı para borçları, vadesiz hesaba para girişi olduğunda borç kadar olan kısım yatan paradan artı paradan dolayı kesilecektir. Eğer vadesiz hesaba yatırılan para, artı paranın borcunu kapatmıyorsa vadesiz hesaptaki tutarla artı para borcu arasındaki fark kadar kullanılabilir artı para hesaba yansıtılacaktır. Artı paranın ödeme günü geldiği zaman tıpkı kredi kartı ödemelerinde olduğu gibi asgari ödeme tutarının ödemesinin yapılması gerekmektedir. 14 gün içerisinde ödeme yapılmaması halinde artı para kullanımı geçici şekilde durdurulmaktadır.

 

 

Özet
Kredi Kartından Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?
Makale Adı
Kredi Kartından Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?
Makale Tanıtımı
Otomatik ödeme talimatı vermek için internet bankacılığı üzerinde bulunan menülerden yardım alınabilir, müşterisi olunan bankaların şubelerine gidilebilir ya da çağrı merkezleri kullanılabilir.
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir