"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı ve Koşulları

Yurt Dışında Kredi Kartı

Yurt dışına çıkarken yanımızda bulundurmamız gereken en önemli şeylerden biriside kredi kartıdır. Peki yurtdışında kredi kartı kullanımı nasıldır? Yurt dışına çıkılırken özellikle mil kazandırmakta olan bir kredi kartınız bulunuyorsa uçak biletlerinin kredi kartı ile alınması tercih edilerek daha çok mil kazanılabilmekte ve sonrasındaki uçuşlarda önemli indirimler elde edilebilmektedir. Ama daha da önemli bir husus vardır ki yurt dışına çıkıldığında burada yapılacak harcamalarında yine bu kredi kartı ile yapılabilmesidir. Yurt dışına çıkıldığı zaman Türkiye’de kullanılan kredi kartıyla yurt dışında alışveriş yapılabilmesi için kimi koşulların yerine getirilmesi, kimi ayarlarının da güncellenmesi gerekmektedir. Biz de bu yazımızda yurt dışındaki kredi kartının kullanımı hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Yapılmaktadır?

Yurt dışına çıkmaya karar verildi ise harcamaların bir kısmı veya tamamı kredi kartı ile sağlanacaksa yurtdışında kredi kartı kullanımı şartları ve nasıl kullanılacağı merak konusu olmaktadır. Küçük ve basit adımlar izlenerek aktif şekilde Türkiye’de kullanılan kredi kartı yurt dışında da kullanıma açılabilir ve bütün harcamalar nakit para olmadan halledilebilir. Peki, Nasıl mı? İşte size cevabı:

Ülkemizde kredi kartı taksitli alışveriş olanağının yanı sıra kişilerin yanlarında nakit para taşımalarına gerek duyulmadan alışveriş yapılabilmesini sağlamaktadır. Yurt dışında kullanılmakta olan kredi kartları taksit imkânı sunmasalar bile nakit para taşıma ihtiyacını ortadan kaldırıldığından dolayı seyahatlerde özellikle de yurt dışındaki seyahatlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Kredi kartının kullanılması çok rahatlık sağlamaktadır. Bu sebeple pek çok kişi yurt dışında Kredi kartı kullanmakta ve üzerinde nakit para taşıma yükünden kurtulmaktadır.

Yurt dışında kredi kartının kullanılabilmesi için ilk olarak kredi kartı sahibinin kartın yurt dışında kullanım özelliğini aktif hale getirmesi gerekmektedir. Bu aktifleştirme işlemi banka tarafından gerçekleştirilmektedir. Kişi bu işlem için bankanın internet bankacılığı, telefon bankacılığı veya banka şubesini kullanarak gerekli talimatları vermesiyle gerçekleştirebilmektedir. Bu yöntemler içinde en kolay olanı ise internet bankacılığı üzerinden kredi kartının ayarlar sekmesine tıklanarak gereken adımların takip edilmesidir.

Yurt Dışında Kullanılmakta Olan Kredi Kartları Hangisidir?

Herhangi bir kredi kartının yurt dışı kullanımına açılabilmesi için o karta ait ödeme altyapısı sisteminin Visa ya da Master Card ile uyum içinde olması gerekmektedir. Kullanılmakta olan kartlara da bakılarak neredeyse tüm hepsinin bu alt yapılara sahip olduğu söylenebilir. Ancak daha ayrıntılı bir bilgi alabilmek için kartın bağlı olduğu banka ile görüşülmesinde yarar vardır. Yurtdışında kredi kartı kullanımı olan ancak yeterince yaygın bir kullanıma sahip olmayan American Express kartlar da vardır. Burada şunun belirtilmesinde fayda vardır; yurt dışında yapılacak harcamalarda taksit yapılmamaktadır.

Yurt dışında Kredi Kartının Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yurt dışına çıkıldığında kredi kartı kullanımına başlanmadan önce kişinin bütçesini iyi bir şekilde analiz etmesi gerekmektedir. Yurt dışında ne kadar bir harcama yapılacağı ve ülkeye tekrar dönüldüğü zaman ne kadar ödeme gerçekleştirileceği en baştan düşünülmelidir. Yapılacak olan harcamaların Türk Lirası karşılıkları hesaplanmalı ve bütçeler buna göre analiz edilmelidir.

Yurtdışında kredi kartı kullanımı hesap tutmak ve hesaplı olmak amacıyla yapılan alışverişlerden sonra verilen sliplerin ve fişlerin saklanması oldukça önem teşkil etmektedir. Çünkü yapılmış bu harcamaların tekrar ödemesi bulunmaktadır ve kişinin cebine göre harcama yapması çok önem taşımaktadır. Bu sebepten dolayı da sliplerin saklanarak gün içerisinde ne kadar harcama yapıldığı kontrol edilebilir.

Yurt dışında faaliyet göstermekte olan bazı işletmeler müşterilerin kredi kartı kullanması halinde komisyon ücreti alabilmektedir. Bu sebeple kişiler harcama yaparken söz konusu işletmenin komisyon alıp almadığını komisyon alınıyorsa ne kadar bir komisyonun alınacağına dikkat etmelidir. Kişilerin işletmelerdeki komisyon uygulamalarını öğrenmesi gerekmektedir. Çünkü harcamalardan sonra alınacak sliplerin üzerinde bu komisyon ücretleri yer almamaktadır. Örnek vermek gerekirse; 10 dolara bir ürün alındığında slipte gösterilen tutar 15 dolar olabilmektedir. Bu durum karşısında işletme 5 dolarlık komisyon ücreti almıştır.

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı Ekstresi Nasıl Olmaktadır?

Kişiler yurtdışında kredi kartı kullanımı ile yaptıkları harcamaların ekstrede kendi talepleri doğrultusunda Euro ya da dolar bazında hesaplanmasını ve bunun ekstreye yansıtılmasını isteyebilmektedir. Ancak bu işlemlerin harcama yapılmaya başlanmadan önce gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kredi kartındaki hesap özetine yansıtılmış olan para birimi Türk Lirasıysa Visa ya da Master Card tarafından hesap özeti USD’ye çevrilerek bankaya yansıtılır. Banka harcamanın yapılması ile yansıtılan miktarı banka satış kurunun yaklaşık %2 fazlası ile çarpıp ekstreye Türk Lirası olarak yansıtır.

Kredi kartı için hesap özetine yansıtılmakta olan para birimi USD ise direk olarak USD, Eğer para birimi Euro ise de direkt olarak Euro şeklinde ekstreye yansımaktadır.

Burada önem teşkil eden ve dikkat edilmesi gerekli olan şudur ki yurt dışında yapılmakta olan harcamalar yurt içinde yapılmakta olan harcamalar gibi minimum bir ödeme seçeneğini kişilere sunmazlar. Dolayısıyla yapılacak harcamaların hepsinin ödenmesi istenir. Tamamının ödenmemesi halinde ise miktar bankanın döviz satış kuru ile Türk lirasına dönüştürülür ve Türk Lirası şeklinde hesaba yansıtılır. Hala ödenmemesi ile birlikte de borç için günlük faiz uygulanır.

Ayrıca hiç kredi kartınız yoksa kredi kartının nasıl alınabileceğini kredi kartına nasıl başvurulabileceğini bilmiyorsanız lütfen kredi kartı nasıl alınır ve almak için neler gereklidir yazımızı okuyunuz.

 

Özet
Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı ve Koşulları
Makale Adı
Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı ve Koşulları
Makale Tanıtımı
Yurtdışında kredi kartı kullanımı hakkında aklınıza takılan her soruya ve yurtdışında kredi kartı kullanımı koşullarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.
Yazar
Kurucu
Kolay Kredi
Kurucu Logosu
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir